کد خبر 51144

داده‌های اقتصادی کشور ژاپن نشان می‌دهد که صادرات این کشور برای پنجمین ماه متوالی با کاهش همراه بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از بلومبرگ، صادرات ژاپن برای پنجمین ماه متوالی در ماه آوریل کاهش یافت به طوری که جنگ تجاری بین آمریکا و چین و همچنین وضعیت نامطلوب اقتصاد چین در حال اثرگذاری بر اقتصاد این کشور است.

به گفته وزیر مالیه ژاپن ارزش کالاهای حمل شده از کشور ژاپن در ماه منتهی به آوریل 2.4 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته و این در حالی است که بسیاری از اقتصاددانان کاهش 1.6 درصدی را برای صادرات این کشور پیش‌بینی می‌کردند.

در آستانه سفر دونالد ترامپ به ژاپن به مناسبت بر تخت نشستن امپراتور جدید این کشور، داده‌های آماری اقتصاد این کشور نشان می‌دهد که مازاد تجاری ژاپن با آمریکا 18 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. انتظار می‌رود که دونالد ترامپ و شینزوآبه در مورد جنگ تجاری ایجاد شده بین آمریکا و چین گفتگو کنند.

نقطه مثبت داده‌های اقتصادی ژاپن افزایش میزان سفارشات صنعتی این کشور از ماه آوریل به بعد است که رشدی معادل 3.8 درصد را نشان می‌دهد. این فاکتور یکی از نشانه‌های مهم سرمایه‌گذاری در این کشور محسوب می‌شود که برای دومین ماه متوالی افزایش یافته است.

به دلیل جنگ تجاری بین آمریکا و چین و همچنین کاهش تقاضای جهانی برای محصولات تکنولوژی، صادرات ژاپن به کشور  چین 6.3 درصد کاهش یافته و همچنین میزان ارسال تجهیزات برای ساخت نیمه‌رساناها به این کشور 41 درصد سقوط کرده است که مهمترین دلایل کاهش کل صادرات ژاپن در یک سال اخیر محسوب می‌شود.

دونالد ترامپ قصد دارد که در زمان حضورش در ژاپن در مورد تعرفه‌هایی که دو کشور بر کالاهای یکدیگر اعمال کرده‌اند بحث و گفتگو کند. آمریکا بر صنعت خودروی ژاپن تعرفه اعمال کرده و این در حالی است که ژاپن نیز بر محصثولات کشاورزی ایالات متحده تعرفه وضع کرده است.

 

ارسال نظر

تازه ها