کد خبر 50553

وزیر خارجه آمریکا با رهبر حامی دموکراسی در هنگ کنگ دیدار کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، این دیدار میان مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا با مارتین لی، رهبر دموکراسی خواه هنگ کنگ در حالی صورت گرفت که فعالان هنگ کنگی به دنبال منحرف کردن و متوقف ساختن قانون پیشنهادی استرداد از سوی پکن هستند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: پامپئو نگرانی خود را بابت این قانون پیشنهادی که تهدیدی علیه اجرای قانون در دولت‌شهر هنگ کنگ است، ابراز داشت.

این وزارتخانه همچنین اعلام کرد: پامپئو حمایت خود را از مساله حمایت از حقوق بشر، آزادی‌های بنیادین و ارزش‌های دموکراتیک که بر اساس قانون اولیه تضمین شده است، ابزار داشت.

قانونگذاران هنگ کنگی وفادار به پکن به دنبال اجرایی کردن این قانون هستند که به مقام‌های این منطقه اجازه می‌دهد تا افراد متهم به ارتکاب جرایم از جمله خارجی‌ها را از این شهر به کشورهای دیگری که حتی توافق رسمی استرداد ندارند از جمله چین، مسترد کنند.

فعالان دموکراسی خواه هنگ کنگ نگران این هستند که با اجرای این قانون، حقوق آنها زیر پا گذاشته شود.

بیش از ۱۳۰ هزار تن از مردم دولت‌شهر هنگ کنگ چندین هفته علیه این قانون دست به راهپیمایی‌های اعتراض‌آمیز زدند که از زمان برگزاری راهپیمایی اعتراضی جنبش دموکراسی خواهانه موسوم به "چتر" در ۲۰۱۴ بزرگترین محسوب می‌شود.

 

 منبع: ایسنا

ارسال نظر

تازه ها