کد خبر 50434

طبق داده‌های منتشرشده توسط اداره ملی آمار چین شاخص خرده‌فروشی و میزان تولیدات صنعتی در ماه اوریل کاهش پیدا کردند به طوری که رشد شاخص خرده‌فروشی به کمترین حد خود در 16 سال اخیر رسید.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، شاخص خرده‌فروشی و نیز میزان تولیدات صنعتی چین در ماه آوریل به طرز شگفت‌انگیزی کاهش یافت  و بیش از هر زمانی دولت چین را ملزم می‌کند که در شرایط جنگ تجاری با آمریکا محرک‌های اقتصادی را به کشور تزریق کند.

فروش لباس در چین به پایین‌ترین حد خود از سال 2009 به بعد رسید که نشان‌دهنده این است نگرانی مصرف کنندگان از اقتصاد کشور حتی قبل از اعمال تعرفه توسط آمریکا افزایش یافته است.

طبق داده‌های اداره ملی آمار چین شاخص کلی خرده‌فروشی در ماه آوریل 7.2 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت که پایین‌ترین میزان رشد از سال 2003 تاکنون است.

این آمار نشان دهنده این است که مصرف‌کنندگان میزان خرید روزانه محصولات از قبیل لوازم آرایشی را کاهش داده‌اند و حتی از خرید محصولات گران‌تر نظیر خودرو نی دوری می‌کنند.

«نی ون» اقتصاددان چینی گفت: «ضعف شاخص خرده‌فروشی ناشی از کاهش میزان اشتغال و همچنین کاهش درآمد طبقه متوسط و طبقات پایین‌تر است».

رشد تولیدات صنعتی بیشتر از پیش‌بینی‌ها کاهش یافت و به 5.4 درصد در ماه آوریل سید. این در حالی است که در ماه مارس رشد تولیدات صنعتی به 8.5 درصد افزایش یافته بود که بالاترین رقم در چهارسال اخیر بود.

بر اساس نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان رشد تولیدات صنعتی چین در ماه آوریل 6.5 درصد خواهد بود که آمارهای واقعی بسیار کمتر از این مقدار است.

تولید وسایل نقلیه موتوری 16 درصد کاهش یافت چرا که تقاضای این محصولات کاهش یافت و این در حالی است که تولید خودروهای سدان حدود 19 درصد کاهش یافت که شدیدترین کاهش از ماه سپتامبر سال 2015 تاکنون محسوب می‌شود.

داده‌های صنعتی در این هفته حکایت از این داشتند که فروش خودرو در ماه آوریل برای دهمین ماه متوالی کاهش یافت و 14.6 درصد نزول کرد.  

میزان صادرات چین در ماه آوریل به دلیل اعمال تعرفه بر کالاهای چینی و همچنین کاهش تقاضای جهانی افت کرد در حالی که سفارشات کارخانجات چین در داخل و خارج نیز نزولی بود.

 

ارسال نظر

تازه ها