کد خبر 50241

بعد از اینکه دولت چین اعلام کرد از اول ماه ژوئن بر 60 میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی 20 تا 25 درصد تعرفه اعمال خواهد بازارهای مالی جهان به ویژه آمریکا به صورت هماهنگ روند نزولی طی کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دولت چین اعلام کرد که از اول ژوئن بر 60 میلیارد دلار واردات از آمریکا به میزان 20 تا 25 درصد تعرفه اعمال خواهد کرد. این سخن را وزیر اقتصاد چین اعلام کرد.

در نتیجه تلافی تعرفه‌ای چین بازارهای سهام جهان به ویژه بازارهای آمریکا سقوط سنگینی را تجربه کردند به ویژه بعد از اینکه «رابرت لایتیزر» نماینده تجاری کاخ سفید اعلام کرد ماه آینده یک جلسه استماع عمومی برگزار خواهد کرد و در آنجا امکان وضع 25 درصد تعرفه بر 300 میلیارد دلار از کالاهای چینی را مورد بررسی قرار خواهد کرد

این سخنان حکایت از آغاز مجدد جنگ تجاری بین آمریکا و چین و البته کل اقتصاد جهانی دارد اگر چه وزیر خارجه دولت چین گفته است که دو کشور توانایی ایجاد یک توافق تجاری را دارند.

شاخص «داوجونز» آمریکا دیروز حدود 618 واحد معادل 2.38 درصد سقوط کرد و به 25322 واحد رسید و این در حالی است که شاخص S & P 500 نیز 70 واحد یعنی 2.5 درصد سقوط کرد.

شاخص نزدک ترکیبی حدود 3.5 درصد و به میزان 262 واحد کاهش پیدا کرد و به 7325 واحد رسید. این شاخص بیش از داوجونز و S & P 500  سقوط کرد.

همچنین شاخص‌های اروپایی نیز به مانند دیروز روندی نزولی پیدا کردند و به غیراز بورس ایتالیا تقریبا تمامی بورس‌های اروپایی از جمله بورس آلمان، لندن، فرانسه و اسپانیا روندی نزولی داشتند و بر روی خط قرمز معامله شدند.

شاخص‌های آسیایی از جمله نیکی و شانگهای و سنسکس نیز افت پیدا کردند و به ویژه شاخص نیکی ژاپن به پایین‌ترین مقدار خود در سه ماه اخیر رسید.

بورس‌‎های آمریکایی در تلافی تعرفه‌ای چین بیشترین ضرر را متحمل شدند و این در حالی است که در زمان اعمال تعرفه‌های دولت آمریکا این بورس‌های آسیایی از جمله بورس شانگهای بود که سقوط شدیدی را تجربه کردند.

 

ارسال نظر

تازه ها