کد خبر 50161

در یک خبرگزاری آمریکایی عنوان شده است که آمریکا به این دلیل جنگ تجاری را با چین آغاز کرده است زیرا تصور می کند در این تجارت همه ی سودها برای چین است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا شنبه از چین خواست تا فوراً به یک جمع‌بندی درباره توافق تجاری با واشنگتن برسد.

روزنامه گلوبال تایمز چین یکشنبه در سرمقاله‌ای نوشت چین "هرگز در مسائل مهم اصولی امتیاز نمی‌دهد." براساس گزارش این رسانه دولتی، دلیل مناقشه تجاری میان این دو کشور آن است که "آمریکا مرتکب اشتباهی اساسی می‌شود و باور دارد که چین به صورت یکجانبه از روابط تجاری و اقتصادی چین – آمریکا سود می‌برد."

گلوبال تایمز نوشت: علاوه بر این آمریکا در درک منافع دو کشور دچار کج‌فهمی شده است و عمیقاً پایداری چین را دست‌کم گرفته است. طرف آمریکایی چین را بابت موانع موجود در مذاکرات تجاری سرزنش می‌کند و می‌گوید چین خلف وعده کرده است. آنچه معاون نخست‌وزیر چین گفته است، حقیقت را آشکار می‌کند. حقیقت این است که آمریکا برای طرح شروطی تلاش دارد که به حاکمیت ملی و عزت چین آسیب می‌رساند یا عمیقاً غیر منصفانه یا غیر واقع‌بینانه است. چنین خواسته‌هایی گفت‌وگوها را دشوارتر می‌کند.

گلوبال تایمز نوشت: ما باور داریم که تصمیم آمریکا برای افزایش تعرفه‌ها بیش از حد تحریک‌کننده است اما آمریکا به خوبی می‌داند که جامعه آمریکایی و جهان درباره چشم‌اندازهای چین و آمریکا برای رسیدن به یک توافق تجاری امید دارند.

آمریکا و چین تلاش دارند تا به اختلافاتی که پس از اعمال تعرفه ۲۵ درصدی از سوی ترامپ روی کالاهای چینی به ارزش ۵۰ میلیارد دلاری بروز کرد، غلبه کنند. این اقدام ترامپ در ژوئن گذشته با هدف بهبود کسری تجاری آمریکا – چین انجام شد. از آن زمان، طرفین چندین بار افزایش تعرفه انجام دادند.

آمریکا پنج‌شنبه گذشته تعرفه تجاری برای کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش داد. ترامپ همچنین دستور داد تا تعرفه مابقی کالاهای وارداتی آمریکا از چین که حدود ۳۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود، افزایش یابد. دولت چین در واکنش به این تحولات گفته است اقدامات تلافی‌جویانه در نظر می‌گیرد.

با این حال ترامپ گفته است بسته به نتایج مذاکرات تجاری آتی، این تعرفه‌ها ممکن است برداشته شود. در همین حال دور جدید گفت‌وگوهای تجاری آمریکا – چین جمعه بدون نتیجه پایان یافت اما طرفین برای دور بعدی مذاکرات در پکن موافقت کردند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها