کد خبر 50085

شورای روابط خارجی اروپا در یادداشتی ضمن تأکید بر راه اندازی اینستکس تا تابستان امنطقی ترین راه را صر کردن تا انتخابات 2020 می داند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از پایگاه اینترنتی شورای روابط خارجی اروپا، ایران اخیرا اعلام کرده است که انجام برخی از تعهدات برجامی خود را متوقف کرده‌ است. این در حالی است که ایران تاکنون صبر کرده بود و به طور کامل به تعهدات خود پایبند بود.

این تصمیم ایران  با سالگرد خروج یک جانبه آمریکا از برجام و تحریم‌های شدید آمریکا علیه تهران همزمان شد. در واقع هم اروپا و هم ایران خواهان نجات دادن توافق هسته‌ای هستند اما هر دو طرف در صورتی که می‌خواهند از سوءمحاسبات خطرناک خودداری  کنند، باید کاملا موضع طرف مقابل را درک کنند.

دیدگاه غالب در اروپا این است که ایران به برجام متعهد بماند تا زمانی که نتایج انتخابات ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ روشن شود. این ارزیابی به نظر می‌رسد تنها راه منطقی از نظر  اروپایی‌ها است، اما این در حالی است که اروپا به قدر کافی از شرایط داخلی ایران آگاه نیست؛ چرا که ایران تعاملات خارجی خود را از دست داده‌ است و تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی سنگین قرار گرفته‌ است بنابراین صبر برای ایران سخت شده است.

کشورهای اروپایی باید برای راه‌اندازی ساز و کار ویژه ایران و اروپا موسوم به «اینستکس» تا اواسط تابستان پیش رو نهایت تلاش خود را به کار گیرند. یک هدف واقع‌گرایانه این است که اروپا و ایران اولویت‌شان باید عملیاتی‌سازی ساز و کار ویژه تجاری تا اواسط تابستان باشد. برای رسیدن به این هدف، ایران و سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) باید برای اقداماتی از قبیل اطمینان یافتن از اجرای هنجارهای ضروری در موضوعات مربوط به پولشویی بوسیله نهاد ایرانی اینستکس، توصیه بیشتری از سوی بخش خصوصی دریافت کند.

اگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا سهام‌دار اینستکس شوند و اگر تعاملات در بخش کمک‌های بشردوستانه از طریق این ساز و کار انجام شود، در آن صورت یک نشانه مشخص در پیشرفت این سازوکار خود را نشان خواهد داد.

در ادامه این گزارش آمده است: در مرحله فعلی، صحبت درباره تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران، شتاب‌زده است و احتمالا سبب تحریک بیشتر تهران خواهد شد. به جای این کار، رهبران سه کشور اروپایی باید به دنبال تلاش برای فراهم کردن کمک‌های اقتصادی به ایران شامل دادن اجازه به ایران برای بازگرداندن پول‌های  حساب‌های بانکی اروپایی خود باشند.

به دلیل فشار آمریکا راه بازگرداندن این پول‌ها به ایران مسدود شده است. سه کشور اروپایی همچنین باید تلاش‌های خود برای شفاف‌ شدن موضع وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره حفظ کانال‌های بانکی در زمینه کمک‌های بشردوستانه با ایران را بیشتر کنند.

بدون تردید چین و ایران برای ادامه تجارت نفتی مذاکراتی خواهند داشت. سه کشور اروپایی باید به این موضوع توجه کنند؛ اینکه آنها چطور می‌توانند از روابط ایران و چین حمایت کنند، موضوعی که می تواند شامل  مرتبط کردن اینستکس به روشی محدود به چین و هند هم  بشود؛ این دو کشور مقادیر زیادی از ذخایر نفت ایران را در اختیار دارند و این امکان وجود دارد که آن منابع برای تجارت بشردوستانه با ایران استفاده شود.

اروپا در حال حاضر تحت فشار قابل توجهی از سوی ایالات متحده و ایران قرار دارد و خطر جدایی اتحادیه اروپا از ایران بیشتر است. همانطور که برجام هر روز شرایط بدتری را تجربه می‌کند، دولت‌های اروپایی بیشتر وسوسه خواهند شد که به فشار آمریکا علیه ایران پی ببرند. که در صورت چنین اتفاقی، این تصمیم یک گام خطرناک احمقانه برای اروپا خواهد بود چراکه موجب افزایش تنش در خاورمیانه می‌شود.

منبع: ایلنا 

ارسال نظر

تازه ها