کد خبر 49805

دوز گذشته رئیس جمهور کشورمان اعلام کرد فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین برای مدت 60 روز تعلیق می شود و اتحادیه اروپا پیامی تامل برانگیز به این واکنش دولت داشت.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  سایت یورونیوز در خبری فوری اعلام کرد که اتحادیه اروپا ضرب‌الاجل ۶۰ روزه ایران برای برجام را رد کرد.


کشورهای اروپایی طرف برجام و اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای مشترک در واکنش به مهلت ۶۰ روزه ایران برای اجرای تعهدات بانکی و نفتی اعلام کردند هیچ ضرب‌الاجلی را از سوی تهران نمی‌پذیرد.

 

روز گذشته روحانی، رئیس جمهور کشورمان اعلام کرد فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین برای مدت 60 روز تعلیق می شود.

 

این برخورد اتحادیه اروپا با اقدام ایران در بازگشت از دو تعهد داوطلبانه در چهارچوب برجام در حالی است که اروپا زمانی که آمریکا از برجام بطور کامل خارج شد به ابراز تاسف خالی بسنده کرد.

 

 

 

جمهوری اسلامی ایران این اقدام را در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، انجام داده است.

 

آقای روحانی امروز با استناد به دو بند 26 و 36 مندرج در متن برجام طی گفتگویی زنده از تلویزیون ملی گفت: متأسفانه علیرغم اینکه اروپایی‌ها و دوستان‌مان بارها و بارها تأکید کردند که خروج آمریکا را به نحوی جبران و به تعهدات خود عمل می‌کنیم، در مقام عمل شاهد آن نبودیم.

 

بند ۲۶ برجام مربوط به خودداری کشورهای طرف توافق با ایران در خودداری از بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای است.

 

ارسال نظر

تازه ها