کد خبر 49709

با اعلام شرکت اپل مبنی بر کاهش پبش‌بینی میزان درامد این شرکت به دلیل کاهش فروش آیفون در چین شاخص داوجونز آمریکا دیروز سه‌شنبه یک سقوط بی‌سابقه از سوم ژانویه تاکنون را تجربه کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان ان، دیروز 7 می 2019 شاخص میانگین صنعتی داوجونز روز وحشتناکی را سپری کرد که از 3 ژانویه تاکنون بی سابقه بوده است.

این شاخص دیروز 473 واحد کاهش یافت و برای اولین بار در چهارماه اخیر به زیر 26 هزار واحد افت کرد.

دلیل اصلی افت شاخص داوجونز اعلام شرکت «اپل» بود که از کاهش میزان پیش‌بینی درآمد خود به دلیل کاهش فروش آیفون در چین خبر داد.

همچنین بقیه شاخص‌های بازار سهام آمریکا نیز روند نزولی داشتند به طوری که شاخص S & P 500 حدود 1.8 درصد سقوط کرد و شاخص نزدک ترکیبی نیز به همین میزان و کمی بیشتر یعنی 2 درصد کاهش را تجربه کرد که از 18 آوریل تاکنون سابقه نداشته است.

ترامپ روز یکشنبه اعلام کرد 25 درصد تعرفه بر 200 میلیارد دلار از کالاهای چینی اعمال خواهد کرد و همین امر باعث سقوط شاخص‌های سهام در روز دوشنبه شد. اما سرمایه‌گذاران این صحبت ترامپ را بیشتر تهدید تلقی کردند تا یک سیاست‌گذاری واقعی  و به همین دلیل داوجونز روز دوشنبه تنها 66 واحد افت کرد.

بعد از بسته شدن بازارها در روز دوشنبه «رابرت لایتیزر» نماینده تجاری کاخ سفید و «استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا که مذاکرات تجاری امریکا با چین در تیم آمریکا هدایت می‌کنند در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کردند که تهدید ترامپ جدی است و روز جمعه تعرفه‌ها اعمال خواهد شد.

به دلیل این صحبت‌ها روز سه‌شنبه بازارها دوباره با کاهش روبرو شدند و به صورت یکنواختی کل روز را نزولی سپری کردند و علاوه بر بیانیه شرکت اپل مبنی کاهش درآمد این فاکتور بین‌الملی نیز در سقوط شاخص «داوجونز» تأثیر زیادی داشت.

این تهدیدهای تجاری در حالی صورت گرفت که وال استریت نسبت به مذاکرات تجاری بین دو کشور آمریکا و چین بسیار خوشبینانه عمل کرد و بازارها در ماه‌های اخیر یعنی از ابتدای سال 2019 تاکنون رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه کردند.

اعمال تعرفه‌ بر کالاهای وارداتی منجر به افزایش هزینه‌های زندگی چه در سطح خانوار و چه در سطح تجارت و تولید خواهد شد و استراتژی بلندمدت شرکت‌ها را تحت تأثیر و وضعیت آنها را سخت‌تر از گذشته خواهد کرد.

 

ارسال نظر

تازه ها