کد خبر 49611

در انتخابات میان دوره ای پارلمان کانادا حزب سبزها موفق شد موفقیت خیره کننده ای کسب کند و حزب حاکم لیبرال را با تهدید سقوط مواجه کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد بر اساس نتایج اولیه، حزب سبزهای کانادا موفق شد در یک رکورد بی سابقه در انتخابات میان دوره‌ای برای کرسی پارلمانی این کشور موفقیت کسب کند.

خبرگزاری رویترز نوشت، این پیروزی بی سابقه می‌تواند ضربه‌ای جدید بر حزب حاکم  لیبرال‌ جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا باشد.

این دومین پیروزی برای سبزها در منطقه بریتیش کلمبیا در کاناداست که در تاریخچه فعالیت ۳۶ ساله خود موفق شدند کرسی فدرال به دست بیاورند.

پل مانلی، کاندیدای سبزها موفق شد ۳۸ درصد آرا در حوزه انتخاباتی نانایمو-لیدی‌اسمیت ایالت بریتیش کلمبیا را به دست بیاورد.

الیزابت می، رهبر حزب نیز یک کرسی در همین ایالت دارد.

لیبرال‌ها که تلاش می‌کنند تا چند ماه مانده به انتخابات اکتبر از رسوایی سیاسی خود خلاص شوند، یک کاندیدای محلی برجسته را معرفی کردند اما وی با کسب ۱۱ درصد آرا در مقام چهارمی قرار گرفت. آنها در ۲۰۱۵ با ۲۳.۵ درصد آرا، در مقام دوم قرار داشتند.

حزب اپوزیسیون محافظه کارها و دموکرات‌های نوین متمایل به چپ هر کدام ۲۴ درصد آرا را کسب کردند.

ترودو و لیبرال‌ها با رسوایی سیاسی که به استعفای دو تن از اعضای کابینه منجر شد، دست و پنجه نرم می‌کنند.

کرسی حوزه انتخاباتی نانایمو-لیدی اسمیت پس از آن خالی شد که قانونگذار آن از حزب اپوزیسیون دموکرات‌های نوین آن را ترک کرد.

این حزب همانند سبزها که برای آرای رأی دهندگان چپ میانه با لیبرال‌ها رقابت می‌کند، به رهبری جاگمیت سینگ فعال است؛ نخستین فردی با اقلیت قومی که رهبری یک حزب بزرگ سیاسی در کانادا را برعهده دارد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که محافظه کارها فرصت خوبی برای از میدان به در کردن ترودو در انتخابات اکتبر دارند.

 

ارسال نظر

تازه ها