کد خبر 49470

وزرای خارجه روسیه و آمریکا برای رایزنی درباره معاهده قرن و ونزوئلا یکدیگر را در فنلاند می بینند و درباره این موضوع رایزنی خواهند کرد.این دیدار درباره نگه داشتن مادورو از طرف روسیه در ونزوئلا است.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، انرژی خود را متمرکز بر مقابله با نفوذ جهانی رو به رشد چین کرده است.

 

مقامات آمریکایی اعلام کردند: در حالی که چین به دنبال حضور بیشتر در سراسر قاره اروپا است، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در این سفر درباره‌ استفاده از تکنولوژی پیشرفته مخابراتی چین و همچنین نسبت به تمایلات پکن برای گسترش نقشش در شمالگان هشدار خواهد داد.

 

پامپئو قرار است در این سفر درباره نقش مسکو در قدرت نگه داشتن نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا گفت‌وگو کند. همچنین انتظار می‌رود وی امروز در دیدار با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در فنلاند در حاشیه نشست شورای شمالگان این مساله را مطرح کند.

 

پامپئو روز یکشنبه اعلام کرد: من به طور حتم مساله ونزوئلا را مطرح خواهم کرد. این مساله یکی از مسائلی بسیاری است که با لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت‌وگو خواهم کرد.

 

به نظر می‌رسد نشست شورای شمالگان در حالی در فنلاند برگزار خواهد شد که نگرانی‌ها نسبت به سیاست‌های آب و هوایی و اقلیمی دولت ترامپ رو به افزایش است.

 

وی بعد از نشست شورای شمالگان به آلمان و انگلیس خواهد رفت.

 

پامپئو در انگلیس و آلمان درباره‌ عواقب همکاری با شرکت مخابراتی هوآوی در اروپا و نگرانی آمریکا نسبت به استفاده پکن از این شرکت برای دستیابی به اطلاعات تجاری و شخصی، جاسوسی و اطلاعاتی درباره عملیات ناتو اعلام خواهد کرد.

 

در برلین پامپئو با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و هایکو ماس وزیر خارجه این کشور و در لندن وی با ترزا می نخست وزیر و جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس درباره‌ بریگزیت گفت‌وگو خواهد کرد. همچنین در این سفر پامپئو درباره‌ مقدمات سفر رسمی ترامپ به انگلیس در تابستان امسال نیز گفت‌وگو می‌کند.

 

پامپئو در حالی با لاوروف در فنلاند دیدار خواهد کرد که چند روز قبل جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت ترامپ از روسیه و کوبا به خاطر حمایت از مادورو انتقاد کرد. همچنین این دیدار در حالی انجام می‌شود که ترامپ و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه چند روز گذشته مذاکرات طولانی تلفنی با یکدیگر داشتند.

 

همچنین مقامات آمریکایی اعلام کردند که پامپئو علاوه بر ونزوئلا با لاوروف درباره‌ حضور روسیه در سوریه، حمایت این کشور از جدایی طلبان شرق اوکراین گفت‌وگو خواهد کرد.

 

مقامات آمریکایی اضافه کردند که پامپئو در نشست شورای شمالگان اعلام خواهد کرد که دولت این کشور به دنبال ارتقای رشد اقتصادی آمریکا علی رغم خطرات احتمالی آن بر منطقه خواهد بود.

 

همچنین پامپئو در آخرین مقصد سفر اورپایی‌اش به گرینلند خواهد رفت و در آنجا با پژوهشگران که درباره‌ تأثیرات آب و هوایی در منطقه مطالعه می‌کنند، دیدار خواهد کرد./پامپئو

 

ارسال نظر

تازه ها