کد خبر 49420

وزیر کشور سریلانکا از اخراج 200 روحانی مسلمان از این کشور به خاطر اتخاذ تدابیر شدید امنیتی ناشی از حمله‌های تروریستی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  وزیر کشور سریلانکا از اخراج 200 روحانی مسلمان از این کشور به خاطر اتخاذ تدابیر شدید امنیتی ناشی از حمله‌های تروریستی خبر داد.

به نوشته وبگاه «العربی» «واجیرا ابیواردنا» وزیر کشور سریلانکا یکشنبه در گفت‌وگو با «خبرگزاری فرانسه» با اشاره به اخراج 600 تبعه خارجی از این کشور گفت که این روحانیان به طور قانونی وارد کشور شده‌ بودند، اما در پی حملات تروریستی مشخص شد که بیش از حد لازم در کشور اقامت داشتند.  

وزیر کشور سریلانکا ادامه داد: «با توجه به وضعیت فعلی، ما نظام صدور روادید را بررسی کرده و تصمیم گرفتیم که محدودیت صدور روادید برای مبلغان مذهبی شدت یابد. از میان کسانی که اخراج شدند، حدود 200 نفر واعظ مذهبی بودند.»

بر اساس این گزارش، بمبگذاری‌های روز «عید پاک» که باعث کشته شدن 257 نفر و زخمی شدن نزدیک به 500 نفر شد، از سوی فردی مذهبی که به هند سفر کرده و با افراطگرایان در این کشور تماس برقرار کرده بود، صورت گرفت.

وزیر کشور سریلانکا به ملیت اخراج شدگان اشاره‌ای نکرد، اما پلیس گفته که بسیاری از خارجی‌ها که مدت روادید آن‌ها پایان یافته بود اهل بنگلادش، هند، مالدیو و پاکستان بودند.

دولت سریلانکا از زمان حمله‌های تروریستی حالت اضطراری در کشور برقرار کرده و به نیروهای نظامی و پلیس قدرت بیشتری داده تا آن‌ها در پی دستگیری مظنونان باشند. اینک جستجوهای خانه به خانه در سراسر کشور انجام می‌شود و پلیس به دنبال مواد منفجره و ساز و کار تبلیغاتی افراطی‌هاست.

پلیس سریلانکا در همین رابطه چهارشنبه گذشته 9 تن از مظنونان را شناسایی کرد و افزود که دارایی‌های آن‌ها با توجه به قوانین ضدتروریست مصادره خواهد شد.

 

 

از جمله اهداف عملیات تروریستی در سریلانکا کلیسای «سنت آنتونی» در «کلمبو»  و  همچنین کلیسای «کاتوواپیتیا» در «کاتانا» بود. بنابر اعلام  پلیس سریلانکا، در هتل «شانگریلا» و «کینگبری» در پایتخت تجاری این کشور هم انفجارهایی صورت گرفت. ساعتی بعد از انفجارهای اولیه، دو انفجار دیگر هم در دو نقطه در حومه کلمبو رخ داد.

 

 

سریلانکا گروه محلی «جماعت توحید» را مسئول این انفجارها معرفی کرده و گفته که این گروه، این حملات را با کمک یک شبکه بین‌المللی سازماندهی کرده بود.

در حالی که ماه مبارک رمضان از ششم مه (19 اردیبهشت) در این کشور آغاز می‌شود، یک مقام دولتی سریلانکا به «رویترز» گفت که بر اساس اطلاعات کسب شده احتمال حمله تروریست‌ها قبل از ماه (مبارک) رمضان وجود دارد و به همین دلیل پلیس و نیروهای امنیتی در سراسر کشور در حالت آماده باش قرار دارند

 

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها