کد خبر 47556

رشد اقتصادی چین بر خلاف پیش‌بینی‌ها در حالی در سه‌ماهه اول 6.4 درصد رشد کرد که بسیاری از تحلیل‌گران اقتصادی انتظار کاهش رشد اقتصادی دومین اقتصاد دنیا را داشتند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، رشد اقتصادی چین در سه‌ماهه اول سال بر خلاف پیش‌بینی‌ها 6.4 درصد رشد کرد.

بسیاری از تحلیل‌گران انتظار داشتند که چین در این سه‌ماهه شاهد کاهش بیشتر رشد اقتصادی باشد اما آمار خلاف این امر را نشان داد.

رشد اقتصادی چین در حالی افزایش یافته است که تولید صنعتی این کشور شدیدا رشد کرد و تقاضای مصرف‌کننده نیز نسبت به ماه‌ها قبل بهبود یافت. رشد سریع اقتصادی چین باعث افزایش خوش‌بینی‌ها نسبت اقتصاد این کشور شده و بهبود روابط روابط اقتصادی بین واشنگتن و پکن نیز می‌تواند منجر به ثبات وضعیت اقتصادی در چین شود.

سرمایه‌گذاران کاهش رشد اقتصادی در چین و همچنین جنگ تجاری را بزرگترین خطرات اقتصاد جهانی در آینده می‌دانستند.

چین سال گذشته کمترین رشد اقتصادی در 20 سال اخیر خود را تجربه کرد که دلیل اصلی آن افزایش تعرفه بر کالاهای چینی توسط ایالات متحده و مقابله به مثل این کشور بود.

همچنین در نیمه دوم سال 2018 تمامی فاکتورهای اقتصاد جهانی از جمله بازارهای مالی، اوراق قرضه و قیمت فلزات  و حتی قیمت جهانی نفت در اثر جنگ تجاری بین چین و آمریکا روند کاهشی شدیدی را تجربه کردند و در این میان تنها دلار بود که نسبت به سایر ارزها تقویت شد.

در شرایط افزایش ریسک‌های بین‌المللی و ژئوپلیتیک قیمت طلا نیز در آن دوره رشد بسیار زیادی را تجربه کرد.

اگر چه آمارهای اقتصادی چین نسبتا خوب بودند اما تحلیل‌گران عقیده دارند هنوز بسیار زود است که درباره ریکاوری اقتصاد چین صحبت کرد و برای حفظ روند رو به رشد دومین اقتصاد دنیا نیاز به سیاست‌گذاری‌های حمایتی بیشتری است.

به گزارش رویترز، بسیاری از تحلیل‌گران عقیده داشتند که بازگشت اقتصادی چین در سه ماهه دوم سال 2019 اتفاق خواهد افتاد.

 

 

ارسال نظر

تازه ها