کد خبر 47494

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در جواب وزیر خارجه آمریکا که هفته گذشته تهدید کرده بود آنکارا اگر اس-400 را از روسیه خریداری کند، طبق یک قانون موسوم به "مقابله با دشمنان آمریکا از طریق قانون تحریم‌ها" مجازات خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد به نقل از ایسنا،  به نقل از خبرگزاری رویترز، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته تهدید کرده بود آنکارا در صورت خرید سامانه اس-400 طبق یک قانون موسوم به "مقابله با دشمنان آمریکا از طریق قانون تحریم‌ها" مجازات خواهد شد. ترکیه اما از خرید این سامانه روسی کوتاه نیامده است و تاکید دارد نباید تحریمی علیه آن اجرایی شود چون آنکارا دشمن واشنگتن نیست و همچنان به ائتلاف نظامی ناتو متعهد است.

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در جریان سفر به آمریکا به خبرنگاران گفت، آنکارا امید دارد راه‌حلی برای جلوگیری از اعمال تحریم‌ها پیدا شود. او تاکید کرد: اگر کار به آنجا برسد که کنگره تحریم‌هایی را برای اجرا ارائه کند، قطعا از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا انتظار داریم با استفاده از اختیاراتش این مساله را حل کند.  

او در پاسخ به اینکه آیا به صراحت می‌گوید که ترامپ این تحریم‌های احتمالی را ابطال خواهد کرد، گفت: خیر. نمی‌توانم بگویم که او چنین کاری می‌کند. این پیامی است که ما منتقل می‌کنیم.   

مقام‌های آمریکایی برنامه خرید سامانه‌های دفاع موشکی ترکیه از روسیه را "به شدت مشکل‌آفرین" توصیف کرده و مدعی هستند که این مساله شراکت آنکارا در برنامه مشترک جنگنده‌های اف-35 را به خطر می‌اندازد.

 

ارسال نظر

تازه ها