کد خبر 47470

وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجی روز چهارشنبه، ضمن تکرار ادعاهای اثبات‌نشده گفت ریاض با شورای امنیت درباره ایران رایزنی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «عادل الجبیر»، وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجی روز چهارشنبه گفت درباره ایران با اعضای شورای امنیت سازمان ملل رایزنی کرده است. 

الجبیر در گفت‌وگو با اسپوتنیک، با متهم کردن ایران به انتقال موشک‌های بالیستیک به اعضای جنبش انصارالله یمن، گفت ریاض در رایزنی با اعضای شورای امنیت، این موضوع را مطرح کرده است. 

علی‌رغم آنکه عربستان سعودی از فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴ کشور یمن را هدف حملات سنگین هوایی، دریایی و زمینی قرار داده، الجبیر  گفت: «ما درباره این موضوع با اعضای شورای امنیت رایزنی کرده‌ایم. ایران، موشک‌های بالیستیکی به حوثی‌ها می‌دهد که از آنها علیه شهروندان یمن و پادشاهی سعودی استفاده می‌شود.» 

حملات سنگین عربستان سعودی علیه یمن به نابودی زیرساخت‌های این کشور فقیر عربی و افزایش فقر، بیکاری و شیوع بیماری‌های واگیردار در آن منجر شده است. روزنامه واشنگتن‌پست شهریورماه سال گذشته گزارش داد آمار کشته‌های این جنگ از ۵۰ هزار نفر فراتر رفته است. 

الجبیر، بدون توضیح درباره نقش سعودی‌ها در ایجاد فاجعه بشری در یمن، گفت: «این اقدام (ارسال ادعایی سلاح از سوی ایران به یمن) خلاف قواعد و قوانین بین‌المللی است؛ جامعه بین‌المللی این را می‌داند و آن را محکوم کرده است.»

کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه بزرگترین بحران بشری در جهان توصیف می‌کنند. ۲۲ میلیون نفر که ۷۵ درصد جمعیت یمن را تشکیل می‌دهند نیازمند نوعی کمک‌رسانی و حمایت بشردوستانه هستند. از این میان، ۸.۴ میلیون نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا تأمین خواهد شد.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها