کد خبر 47331

صحبت‌های وزیر خزانه‌داری آمریکا باعث خوشبینی نسبت به چشم‌انداز آینده اقفتصاد جهانی شد و بازارهای سهام جهان دیروز و امروز رشد کردند بازارهای آسیایی نیز طی 9 ماهه اخیر به بالاترین حد خود رسیدند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، سهام آسیایی روز دوشنبه رکورد نه ماهه خود را زدند. این رکوردزنی بعد از اینکه «استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا از پیشرفت مذاکرات تجاری آمریکا و چین سخن گفت اتفاق افتاد. وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد مذاکرات تجاری آمریکا و وچین در مرحله نهایی خود قرار دارد و به همین دلیل بازارهای سهام جهانی به این خبر واکنش مثبت نشان دادند و روندی صعودی طی کردند به طوری که سهام آسیایی به بالاترین حد خود در طی 9 ماه اخیر ایستادند.

از طرف دیگر افزایش صادرات چین و داده‌های مربوط به وام بانکی اطمینان را به اقتصاد جهانی وارد کرده است.

فدرال رزرو آمریکا نیز تصمیم گرفته است که روند افزایش نرخ بهره را فعلا متوقف سازد و قانون‌گذاران بریتانیا نیز جدایی بریتانیا از اتحادیه را تمدید کردند. این دو عامل به همراه عواملی که در بالا ذکر شد خوشبینی را وارد اقتصاد جهانی کرده است و به تبع آن بازارهای سهام روند رو به رشدی را پشت سر گذاشتند.

«تاکاشی هیروکی» استراتژیست ارشد بازار اوراق بهادار «مانِکس» گفت: «از بین رفتن نگرانی‌ها بابت جنگ تجاری آمریکا و چین، توقف روند افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و تمدید بریگزیت توسط قانون‌گذاران بریتانیایی باعث شده است که ریسک دارایی‌ها کاهش پیدا کند».

در ساعات ابتدایی بازارهای سهام در اروپا شاخص‌های «دکس» آلمان و «فوتسی» لندن و بازار آتی «یورو استاکس» هر کدام 0/2 درصد رشد کردند و شاخص S & P 500  نیز تغییراتی صعودی را سپری کرد.  

شاخص «ام اس سی آی» که شاخص سهام بازارهای آسیا – پاسیفیک به غیر از ژاپن است 0/4 درصد رشد کرد و به بالاترین حد خود از ماه جولای 2018 رسید.

بازارهای سهام چین نیز وضعیت خوبی داشتند و شاخص «سی اس آی 300» 0/6 درصد رشد را تجربه کرد.

دو شاخص «هانگ سنگ» هنگ‌کنگ و «کوسپی» کره جنوبی به ترتیب معادل 0/3 درصد و 0/5 درصد افزایش یافتند و شاخص «نیکی» ژاپن نیز در میان این بازارها بیشترین رشد را تجربه کرد و افزایشی معادل 1.4 درصد داشت که بالاترین مقدار خود از ابتدای ماه دسامبر 2018 تاکنون است.

شاخص‌های سهام آمریکا نیز روزی صعودی داشتند و در ساعات آغازین نیز با حرکت به سمت بالا شروع کردند. شاخص «اس اند پی 500» 0/66 درصد رشد را از ساعات آغازین روز تجربه کرد و شاخص «داوجونز» نیز بیش از 1 درصد تاکنون افزایش داشته است.

تحلیل‌گران بازارهای جهانی دید خوبی نسبت به بازارها دارند. به عنوان مثال «ایتان هریس» تحلیل‌گر ارشد بانک «مریل لینچ»  گفته است «انتظار داریم که توافق آمریکا و چین برای بازارها بسیار خوب و مثبت باشد». وی همچنین در ادامه گفت: «از دید ما نگرانی‌های سیاسی و مالی در آینده محدود خواهند شد و دیگر شاهد نبردهای عمده نخواهیم بود«.

چشم‌انداز خوب اقتصادی در آمریکا و در دوران ترامپ باعث شده است که «گلدمن ساکس» پیش‌بینی کند در انتخابات 2020 دونالد ترامپ پیروز انتخابات باشد و با اختلافی معادل 5 تا 6 درصد رقیب دموکرات خود را شکست دهد. از منظر این بانک بزرگ آمریکایی میزان درآمد و بیکاری تأثیر بسیار بیشتری نسبت به قیمت های نفت و همچنین بازارهای مالی بر انتخابات‌ها در آمریکا دارند.

 

ارسال نظر

تازه ها