کد خبر 46981

شورای نظامی سودان اعلام کرد که دولت آینده سودان «دولتی غیر نظامی» خواهد بود و این شورا بعد از واگذاری قدرت به کار خود پایان می دهد

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد به نقل از خبرگزاری فرانسه، شورای نظامی سودان در بخشی از این بیانیه افزود که دولت آینده سودان 'دولتی غیر نظامی' خواهد بود و این شورا بعد از واگذاری قدرت به دولتی قانونی، به کار خود پایان می هد . 
در این بیانیه آمده است که شورای نظامی به هیچ عنوان اجازه نخواهد داد که به امنیت ملی کشور آسیبی وارد شود. 
همچنین عمر زین العابدین رئیس کمیته سیاسی وابسته به شورای نظامی سودان در نشستی مطبوعاتی ادامه داد: به هیچ عنوان عمر البشیر را به طرف های خارجی تحویل نخواهیم داد، اما ممکن است او را بر اساس ارزش های خود محاکمه کنیم. هر محدودیتی را که نظام سابق بر عرصه سیاسی اعمال کرده بود، از بین خواهیم برد. 
رئیس کمیته سیاسی شورای نظامی سودان یادآورشد که صلاح قوش رئیس سازمان اطلاعات این کشور هدایت ”تغییر در سودان“ را برعهده دارد. 
همچنین اتحادیه اروپا در واکنش به ادای سوگند ارتشبد «عوض بن عوف» به عنوان رئیس شورای نظامی انتقالی سودان خواستار انتقال قدرت از ارتش به غیر نظامی ها شد. 
«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای با بیان این که مردم سودان خواستار تغییر هستند، تاکید کرد: ارتش سودان حکومت را به افراد غیر نظامی بسپارد. 
وی تصریح کرد: تنها یک روند سیاسی قابل اعتماد و جامع می تواند خواسته های مردم سودان را تامین کند و منجر به اصلاحات سیاسی، اقتصادی مورد نیاز این کشور شود. 
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین افزود: نمی توان جز با سپردن قدرت به یک دولت انتقالی غیر نظامی، روند سیاسی را محقق کرد و تمامی گروه ها باید آرامش خود را حفظ کنند و خویشتندار باشند. 
ارتش سودان روز پنجشنبه با انتشار بیانیه ای که ارتشبد بن عوف وزیر دفاع این کشور آن را قرائت کرد، برکناری البشیر رئیس جمهوری این کشور را پس از 30 سال حکومت، تائید و سه ماه حالت فوق العاده و یک ماه محدودیت رفت و آمد در این کشور شمال آفریقا اعلام کرد. 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها