کد خبر 46957

نهاد عالی انتخابات با اتکا به یک حکم دولتی اعلام کرده افرادی که قبلاً از فعالیت اداری و دولتی اخراج شده‌اند٬ قانوناً نمی‌توانند شهردار و عضو مجلس استان شوند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سعدی گوون رئیس نهاد عالی انتخابات ترکیه با امضای دو حکم٬ مقدمات اخراج 9 شهردار کُرد مخالف اردوغان و چندین عضو مجالس استان را فراهم کرد.

سعدی گوون با اتکا به یک حکم دولتی اعلام کرده افرادی که قبلاً از فعالیت اداری و دولتی اخراج شده‌اند٬ قانوناً نمی‌توانند شهردار شوند.

توضیحات سعدی گوون٬ 9 تن از شهرداران عضو حزب دموکراتیک خلق‌ها (ه.د.پ) را در بر می‌گیرد که در انتخابات اخیر در شهرستان‌هایی از استان‌های دیاربکر٬ وان٬ سرت٬ ارزروم و چند استان دیگر٬ به عنوان شهردار انتخاب شده‌اند، اما بر اساس این حکم٬ شهرداری آنها در اختیار حزب عدالت و توسعه قرار خواهد گرفت که پس از این افراد٬ بیشترین رای را به دست آورده‌اند. شهرداران اخراج شده٬ افرادی هستند که قبلاً به خاطر اتهام حمایت از پ.ک.ک اخراج شده بودند.

رئیس نهاد عالی انتخابات٬ برای اخراج این افراد از یک حکم استفاده کرده که در حقوق ترکیه از آن به عنوان (KHK)  نام برده می‌شود.

 

  •  

 

ترجمه‌ لفظ به لفظ عنوان این قوانین چنین است: «تصمیمات معادل قانون».

اختیار صدور تصمیمات معادل قانون با هیات دولت و رئیس جمهور است و اعتبار آن در حد بالاترین بخشنامه  دستورنامه‌ دولتی است. کابینه در شرایط امنیت اضطراری می‌تواند حتی بدون مراجعه به قوه قضائیه٬ نهاد بازرسی و دیگر بخش‌های حقوقی٬ به شکل سریع و لازم الاجرا٬ تصمیم معادل قانون بگیرد.

رجب طیب اردوغان در کمپین‌های انتخاباتی اخیر٬ اعلام کرده بود: اگر بخواهند دوباره شهرداران وابسته به گروه تروریستی را به میدان بیاورند٬ آنها را کنار خواهیم گذاشت.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

تازه ها