کد خبر 46805

سران اتحادیه اروپا قصد دارند در جلسه فوری امروز خود برای دومین بار با تعویق بریگزیت مورد نظر ترزا می موافقت کنند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، اتحادیه اروپا برای دومین بار در نشست فوری خود امروز چهارشنبه برای دومین بار با تعویق بریگزیت مورد نظر «ترزا می» تحت شرایطی موافقت خواهند کرد اما تعویق طولانی مدت و مشروط آن را در نشست فوری خود مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

«ترزا می» قبل از نشست فوری اتحادیه اروپا و همزمان با مذاکرات کابینه دولت با اعضای پارلمان بریتانیا راهی آلمان و فرانسه شد تا مذاکرات تعویق بریگزیت را با مرکل و ماکرون در میان بگذارد.

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا گفته‌اند «ترزا می» خواستار تعویق بریگزیت از جمعه این هفته تا 30 ژوئن بود اما در بروکسل بحث درباره تعویق جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا تا انتهای سال و یا مارس 2020 مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است در صورتی که بن‌بست مذاکرات بریگزیت در لندن شکسته شود بریتانیا حتی زودتر از این موعد اتحادیه اروپا را ترک کند.

فرانسه در این مرحله با تعویق طولانی مدت بریگزیت مخالفت کرده است.

یک نسخه از نتیجه‌گیری نشست فوری اتحادیه اروپا در بروکسل که توسط رویترز مشاهده شده نشان می‌دهد که سران اتحادیه می‌خواهند با تعویق بریگزیت تحت شرایطی موافقت کنند اما تاریخ مشخصی تعیین نشده است.

تعویق طولانی‌مدت بریگزیت جدایی کامل بریتانیا از اتحادیه را در هاله‌ای از ابهام قرار خواهد داد و فضایی را برای رفراندوم دوم و انتخابات ایجاد خواهد کرد. اما تعیین شرایط سفت و سخت از جانب اتحادیه اروپا احتمالا پایان دوران نخست وزیری «تراز می» را تسریع خواهد کرد.

رهبران اروپا از اینکه بریتانیا روز جمعه و بدون هیچگونه توافقی جدا شود ترس دارند چرا که بازارهای مالی را تحت تأثیر قرار خواهد داد و حدود 16 تریلیون دلار به اقتصاد 27 کشور عضو اتحادیه ضرر خواهد زد و تجارت جهانی را با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد کرد.

«دیتلیف سیف» سخنگوی معاون اتحادیه اروپا و از اعضای حزب دموکرات مسیحی آنگلا مرکل گفته است: «از دید من تعویق کوتاه‌مدت بریگزیت نتیجه چندانی در بر نخواهد داشت. اشتیاقی برای تشکیل شورای اروپا هر شش هفته یکبار برای تصمیم گیری در مورد تمدید بریگزیت وجود ندارد».

 

ارسال نظر

تازه ها