کد خبر 46729

شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل: پیروزی حزب لیکود به رهبری نتانیاهو پس از شمارش ۹۶ درصد آرا با کسب 37 کرسی پیروز انتخابات شد.تاکنون نتایج اولیه از پیروزی حزب رقیب خبر می داد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد به نقل از بی بی سی، انتخابات سراسری اسرائیل در حالی به پایان رسیده که نظرسنجی خروجی‌های حوزه‌های رای‌گیری از رقابت شانه به شانه دو حزب اصلی این کشور خبر می‌دهد به طوری که هم بنیامین نتانیاهو و هم بنی گانتز خود را پیروز اعلام کرده‌اند.

آن طور که از نتایج نظرسنجی خارج از حوزه‌های رای‌گیری گزارش شده حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو ۳۳ تا ۳۶ کرسی و ائتلاف سفید و آبی به رهبری بنی گانتز ۳۶ یا ۳۷ کرسی کسب کرده‌اند.

این نتیجه باعث شد بنی کانتز، رهبر ائتلاف میانه‌رو سفید و آبی خیلی زود مدعی پیروزی کمپین خود شود و همزمان حزب لیکود هم خود را پیروز این انتخابات بداند.

عصر سه‌شنبه (۹ آوریل) دو نظرسنجی پیش‌بینی کردند که در نهایت این حزب لیکود به رهبری آقای نتانیاهو خواهد بود که در ائتلاف با دیگر احزاب راست‌گرا موفق به تشکیل هیات دولت می‌شود و به این ترتیب بنیامین نتانیاهو خواهد توانست صندلی نخست وزیری را برای یک دوره دیگر حفظ کند.

اما یک نظرسنجی دیگر هم پیش‌بینی کرده که ممکن است احزاب میانه رو چپ‎‌گرا که به همراه آقای گانتز ائتلاف سفید و آبی را تشکیل داده‌اند موفق شوند قدرت را در دست بگیرند.

بر همین اساس ائتلاف سفید و آبی به رهبری بنی گانتز شامگاه سه‌شنبه در یک اطلاعیه گفت: "ما پیروز شدیم. این انتخابات یک پیروز مسلم و یک بازنده مسلم داشت."

در برابر، بنیامین نتانیاهو هم در توییتر نوشت: "بلوک جناح راست به رهبری لیکود فاتح نتایج شد. من از همه شهروندان اسرائیل برای رای و اعتمادشان تشکر می‌کنم. من همین امشب با متحدان طبیعی خودمان برای تشکیل دولت (جدید) اقدام خواهم کرد."

تام بیتمن، خبرنگار بی‌بی‌سی در تل‌آویو می‌گوید "اصل رقابت میان دو حزبی که بیشترین کرسی را کسب کرده‌اند از هم اکنون آغاز می‌شود"؛ این که کدام یک موفق به ائتلاف با احزاب کوچکتر می‌شود و در مجموع اکثریت کنست را در دست می‌گیرد.

بر اساس این نظرسنجی‌ها سایر احزاب حاضر در انتخابات امسال هم هر کدام تعداد کمتری از ۴۷-۵۰ کرسی باقی‌مانده کنست (پارلمان) اسرائیل را تصاحب کرده‌اند.

به طور تاریخی هیچ‌گاه احزاب اسراییل موفق به پیروزی قاطع در کسب ۱۲۰ کرسی کنیسه، پارلمان، این کشور نشده‌اند و به همین علت دولت‌های اسراییل همیشه با ائتلاف متشکل از چند حزب شکل گرفته‌اند.

 

ارسال نظر

تازه ها