کد خبر 46353

ریبرن نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه در نشست مجمع جهانی اقتصاد در بحرالمیت درباره دولت سوریه گفت: باید دولتی در سوریه وجود داشته باشد که دشمنی با مردم و همسایگانش را متوقف کند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد به نقل از ایسنا، به نقل از پایگاه خبری نشنال، جوئل ریبرن، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه در نشست مجمع جهانی اقتصاد در بحرالمیت اظهار داشت که بعد از هشت سال جنگ و کشمکش که باعث کشته شدن صدها هزار نفر و آوارگی نیمی از جمعیت سوریه شد، "دولت بشار اسد با گزینه نظامی هرچه بیشتر چشم اندازهای صلح را از میان می‌برد."

به نوشته این پایگاه خبری اقدامات مکرر سازمان ملل متحد برای یافتن یک راه حل سیاسی با ممانعت بشار اسد برای رسیدن به یک سازش در برابر اپوزیسیون که تمایل خود را به صلح ابراز کرده، شکست خورده است.

ریبرن با اشاره به اینکه در کشمکش سوریه دو طرف متفاوت وجود دارد که یکی خواستار راه سیاسی است و دیگری راه نظامی، اعلام کرد آمریکا باور دارد که تنها راه حل مناسب یک راه سیاسی است.

او گفت: ۲۰۱۹ باید سال بررسی واقعیت برای طرف‌هایی که در این جنگ هستند باشد و این سالی است که میدان جنگ تبدیل به میز مذاکره می‌شود.

ریبرن همچنین با بیان اینکه واشنگتن نمی‌گوید اسد به عنوان رئیس جمهوری سوریه باید کنار برود، اظهار داشت چیزی که آمریکا مداوم تکرار کرده این است که مردم سوریه باید خود برای رهبری و حکومتشان از طریق یک پروسه سیاسی تصمیم بگیرند.

او گفت: باید دولتی در سوریه وجود داشته باشد که دشمنی با مردم و همسایگانش را متوقف کند. تنها در این زمان است که پناهندگان سوری ساکن در اردن، لبنان و ترکیه تصمیم می‌گیرند که به خانه‌هایشان بازگردند.

ریبرن همچنین در مورد داعش گفت: ما گفتیم که ائتلاف تحت رهبری آمریکا در از بین بردن خلافت و تسلط فیزیکی داعش موفق بوده است اما نگفتیم که این پایان داستان با داعش است. باید در مناطقی که از دست داعش آزاد شده است پایدارسازیهایی صورت گیرد.

آمریکا با استفاده از ائتلاف‌هایی نظیر نیروهای دموکراتیک کرد و عرب سوری سعی در نابودی داعش داشته است. اگرچه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده است که آنها به این هدف رسیده‌اند و هیچ نگرانی‌ای در مورد نقشه آنها برای کاهش حضور نظامی آمریکا در سوریه وجود ندارد.

نماینده آمریکا گفت: ما باید همچنان به تحت فشار قرار دادن داعش ادامه دهیم تا آنها مجدداً نتوانند خود را بازسازی کنند و تهدیدهای جدیدی به وجود آورند.

او همچنین بیان داشت که چیزی که در حال حاضر نیاز است "اجرای قانون" است و تمرکز باید روی یافتن و نابودی هر شبکه تروریستی مخفی‌ای باشد که داعش از طریق آن اعمالش را انجام می‌دهد.

ریبرن گفت: پیشرفت‌های زیادی انجام شده اما این کار هنوز تمام نشده است.

نماینده ویژه آمریکا در سوریه گفت: زمانی که داعش کنترل اراضی‌ای از قبیل "رقه" در سوریه و "موصل" در عراق را به دست گرفت در آن موقع انتظار نمی‌رفت که خلافت خودمختار داعش دو سال بعد نابود شود.

وی ادامه داد: اگرچه که داعش آن جا را تبدیل به یک بمب بزرگ کرد و تا توانست خرابی به بار آورد.

ریبرن اما در این مورد گفت که آمریکا در حال کمک کردن به بازساری رقه است.

 

ارسال نظر

تازه ها