کد خبر 45975

سوء استفاده جنسی از کودکان در کلیسا‌های کاتولیک بحرانی جدی است که چندین دهه دامن بخش‌های بسیاری از اروپا و آمریکا را در بر گرفته است

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سوء استفاده جنسی از کودکان در کلیسا‌های کاتولیک بحرانی جدی است که چندین دهه دامن بخش‌های بسیاری از اروپا و آمریکا را در بر گرفته است.

 
رسوایی مقامات بالای کلیسا‌ها و پاسخ دادن به سوالاتی که اذهان عموم را مشغول کرده باعث شده تا این موضوع تیتر اصلی روزنامه‌های کثیر الانتشار قرار بگیرد.
 
در حالی که مقامات کلیسای کاتولیک همیشه سعی داشتن با مخفی نگه داشتن و سر پوش گذاشتن بر این بحران قداست کلیسا‌ها را حفظ کنند، اما قربانیان بر این باورند که کلیسای واتیکان اقدامات کافی برای جبران این گناه نابخشوندی انجام نداده است.
 
ویژه نوروز/رسوایی جنسی بحران جدی دامن گیر کلیسای کاتولیک
نکته قابل توجه آن است که اگرچه اتهامات وارد شده به کشیشان به دهه ۱۹۵۰ باز می‌گردد، اما آزار و اذیت جنسی صورت گرفته برای اولین بار در دهه ۱۹۸۰ در آمریکا و کانادا رسانه‌ای شد.
 
«لیزا مادینا»، دادستان کل ایالت ایلینوی اعلام کرد ۱۸۵ نفری که کلیسا آن‌ها را متهم به آزار جنسی کرده بود بسیار کمتر از رقمی است که تحقیقات دادستانی کشف کرده است.
 
 
ویژه نوروز/رسوایی جنسی بحران جدی دامن گیر کلیسای کاتولیک
 
بر اساس این گزارش نتایج اولیه تحقیقاتی که در ماه آگوست آغاز شده بیانگر آن است که علاوه بر این ۱۸۵ نفر، ۵۰۰ کشیش دیگر نیز متهم به آزار جنسی علیه کودکان درکلیسا‌های ایالت ایلینوی هستند.

دفتر دادستانی کل ایلینوی در بیانیه خود کلیسای کاتولیک را به دلیل نوع عملکرد درباره اتهامات مربوط به آزار جنسی کودکان مورد انتقاد قرار داده است.

موضوع رسوایی جنسی کلیسا و مقامات آن تنها محدود به این ماجرا نبوده و ماه آگوست نیز مقامات پنسیلوانیا گزارشی منتشر کردند که شامل لیستی از ۳۰۰ کشیش متهم به سوء استفاده جنسی و تلاش کلیسای کاتولیک برای مخفی کردن این موضوع به مدت چند دهه است.

در این گزارش ۹۰۰ صفحه‌ای از سوی «جاش شاپیرو»، دادستان کل ایالت پنسیلوانیا منتشر شد، آمده است: مهمترین موضوع تلاش برای کمک به کودکان (قربانیان آزار‌های جنسی) نبوده بلکه تلاش برای مخفی کردن این رسوایی بوده است.
 
رسوایی جنسی بحران دامن‎گیر کلیسای کاتولیک

در حالی که بسیاری از مقام‌های کلیسا تصور می‌کردند بحران آزار جنسی در این نهاد محوری کاتولیک‌ها نزدیک به دو دهه است که پایان یافته، اما افشای رخداد‌های مشابه در کلیسا‌های نقاط مختلف جهان از شیلی گرفته تا استرالیا، موجب شده تا مسئله آزار جنسی کودکان در کلیسا بار دیگر در معرض توجهات قرار گیرد.

در بحبوحه رسوایی جنسی گسترده برای کلیسای کاتولیک، رسانه‌های محلی شیلی گزارش دادند که پاپ فرانسیس یک کشیش شیلیایی را به دلیل دست داشتن در یک پرونده سوء استفاده جنسی از کودکان اخراج کرده است.

یکی دیگر از موارد تعرض به کودکان اشاره به ویدئو‌های امنیتی یک کلیسا در ایالت کارولینای جنوبی دارد که نگهبان این کلیسا که هفته گذشته دستگیر شده ۱۴ کودک را در این کلیسا مورد آزار جنسی قرار داده است.

یکی از وکلای کیفرخواست علیه این فرد گزارش داده که این جوان ۲۸ ساله طی ۹۰ روز گذشته ۱۳ کودک را در کلیسا مورد آزار جنسی قرار داده است.

 

منبع: میزان

ارسال نظر

تازه ها