کد خبر 45024

رئیس جمهور کره جنوبی درباره رفتارهای کره شمالی گفت: اگر جلوی فعالیت های هسته ای کره شمالی گرفته نشود، نتیجه این مذاکرات فاجعه بار خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی همواره به دنبال گفت وگوهای صلح بین کره شمالی و آمریکا بوده، او همچنین از المپیک زمستانی ۲۰۱۸ کره جنوبی برای سرعت بخشیدن به روابط مسالمت‌آمیز بعد از یکسال آزمایش‌های موشکی، تهدیدات و تنش‌ها استفاده کرد.

اما اولین نشست کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ماه ژوئن گذشته در سنگاپور تنها تعهد مبهمی مبنی "تلاش برای خلع سلاح هسته‌ای کامل شبه جزیره کره" به همراه داشت.

نشست دوم که ماه گذشته در هانوی نیز انجام شد بدون هیچ قرارداد یا حتی بیانیه‌ای مشترک شکست خورد. از آن زمان پیونگ یانگ اعلام کرده که در نظر دارد تا گفتگوها را معلق کند و تصویرهای ماهواره‌ای حاکی از آن است که کره شمالی به بازسازی سایت پرتاب موشکی "سوهه" مشغول شده است.

"مون چانگ این" مشاور ویژه امنیت ملی مون جائه این گفت که پرتاب هرگونه موشک توسط کره شمالی یک "فاجعه" خواهد بود.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: نتیجه مصیبت‌بار خواهد بود.

"مثل یک مرد کور"

در هانوی مقامات آمریکایی اعلام کردند که ترامپ به کیم جونگ اون گفته است که "باید همه چیز را رو کند" و در مقابل نیز آمریکا قول می‌دهد متقابلا عمل کند.

مقامات اما می گویند که دقیقا مشخص نیست که کره شمالی قصد نابودی کدام یک از تجهیزات هسته‌ای‌اش در یانگ بیون را دارد اما در عوض خواستار برداشته شدن تمام تحریم‌ها به غیر از تحریم‌های تسلیحاتی بودند.

وزیر امور خارجه کره شمالی گفته است که آنها فقط خواستار برداشته شدن تحریم‌ها هستند و در ازای آن تمام تاسیسات تولیدی هسته‌ای یونگ بیون را تعطیل می‌کنند.

به گفته مشاور رئیس جمهور کره جنوبی، هدف مون جائه این یک شبه جزیره کره بدون سلاح، پر از صلح و موفق است و این هدف با کره شمالی مجهز به سلاح هسته‌ای محقق نمی‌شود. رئیس جمهور کره جنوبی همواره به دنبال پیشبرد مذاکرات پیونگ یانگ و واشنگتن بوده اما مشاور او اعلام کرده که کره شمالی تنها حرف می‌زند و عملی انجام نمی‌شود.

به گفته مشاور رئیس جمهور کره جنوبی، کیم جونگ اون به مون جائه این اعلام کرده است که او ۳۰ درصد از سایت موشکی "سوهه" را نابود کرده اما او هنوز چیزی نشان نداده است، بنابراین این قضیه همچنان نیاز به بازرسی دارد.

او گفت: همچنین پیونگ یانگ ادعا کرده که دو سوم مراکز آزمایش موشک "پونگ گه ری" را نابود کرده است اما این نیز همچنان نیاز به تأیید دارد. کره شمالی باید اقدامات بیشتری در نابودی تمام تسلیحات خود انجام دهد. حال نوبت کره شمالی است.

 

ارسال نظر

تازه ها