کد خبر 44603

در پی سقوط دو فروند هواپیما در ماه‌های اخیر

ارزش سهام شرکت بوئینگ تنها در خلال دو روز 28 میلیارد دلار سقوط کرد که در تاریخ این شرکت بی سابقه است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد عصر ایران به نقل از شبکه خبری" سی ان بی سی" آمریکا نوشته است، مطالعات این شبکه آمریکایی نشان می دهد افرادی که 10 سال پیش هر میزان سهام شرکت "بوئینگ" آمریکا را خریده اند، با وجود افت شدید ارزش سهام این شرکت طی روزهای گذشته، آنها همچنان از سرمایه گذاری خود سود کرده اند.

این سودآوری در حالی است که شرکت بوئینگ تنها طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته گذشته نزدیک به 27 میلیارد دلار از ارزش سهام خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، اگر فردی در سال 2009 به میزان 1000 دلار از سهام بوئینگ را خریده باشد، امروز ( 15 مارس 2019= 24 اسفند 1397) ارزش سهام خریداری شده او، با وجود سقوط ارزش سهام بوئینگ، بیش از 14 هزار دلار ارزش دارد و این حاکی از سود تقریبا 14 برابری (هزار و چهارصد درصدی) از سرمایه گذاری روی سهام بوئینگ است.

در مقام مقایسه اگر فردی در سال 2009 مبلغ 1000 دلار را صرف خرید سهام شرکت "اس اند پی" کرده بود، ارزش سهام او هم اینک (15 مارس 2019) 3700 دلار است.

شرکت بوئینگ طی روزهای گذشته با بحران بی‌سابقه کاهش ارزش سهام خود در پی سقوط هواپیماهای مسافربری سری" 737 مکس" خود مواجه بوده است. طی 5 ماه گذشته دو فروند از این نوع هواپیماهای مسافربری جدید بوئینگ سقوط کرده‌اند که نخستین مورد آن در اندونزی بود و آخرین آن سقوط یک فروند از این مدل هواپیما در خطوط هوایی اتیوپی بوده است.

بسیاری از کشورها در پی این حادثه، اعلام کرده‌اند حریم هوایی خود را به روی پرواز این مدل هواپیما بسته‌اند و حتی "دونالد ترامپ" رییس جمهوری آمریکا نیز با صدور فرمانی اضطراری، پرواز این مدل بوئینگ بر فراز آسمان ایالات متحده آمریکا را ممنوع کرده است.

ارزش هر سهم بوئینگ در ابتدای ماه مارس حدود 446 دلار بوده است اما با گذشت دو هفته و روزهای بحرانی ارزش هر سهم شرکت به 376 دلار رسیده که کاهشی نزدیک به 70 دلار در هر سهم شرکت است. 

Capture576

هم اکنون ارزش بازار شرکت بوئینگ 214 میلیارد دلار است و هر سهم شرکت در ابتدای سال 2019 زیر 300 دلار بوده است و تنها در خلال دو ماه ارزش هر سهم شرکت بیش از 146 دلار تا ابتدای مارس افزایش پیدا کرده بود که حکایت از رشد غول آسای این شرکت بزرگ هواپیمایی داشت. 

اکنون منابع اگاه از شرکت بوئینگ خبر داده اند که این شرکت قصد دارد در خلال 10 روز آینده سیستم نرم افزاری مکس 8 را آپدیت کند و تا ان زمان بوئینگ تحویل هواپیماهای جدید خود را به حالت تعلیق درآورده است. 

دونالد ترامپ چند روز پیش پرواز این هواپیماها را بعه تعلیق دراورد و از این شرکت خواست سریعا نسبت به حل مشکل به وجود امده در این شرکت اقدام کنند. این در حالی است که کارشناسان فرانسوی در حال انالیز دیتاهای موجود در جعبه سیاه بوئینگ 737 پرواز اتیوپی هستند تا علت دقیق حادثه را مشخص کنند. 

این سقوط ارزش در تاریخ شرکت بوئینگ بی سابقه است و باید دید که آیا این شرکت می‌تواند این شرایط بحرانی خود را مدیریت کند یا نه.

پاتریک شاناهان از اعضای ارشد بخش تجاری این شرکت چندی پیش از جانب دونالد ترامپ به عنوان سرپرست وزیر دفاع مشخص شد که باید رأی مجلس سنای امریکا را نیز بگیرد تا به عنوان وزیر دفاع منصوب شود. شرکت بوئینگ در دوران حضور شاناهان سال های پرشکوهی را به لحاظ مالی سپری کرد که باید دید با رفتن شاناهان آیا این شرکت می تواند همچنان به روزهای خوب خود امیدوار باشد یا نه. 

 

ارسال نظر

تازه ها