کد خبر 44503

وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات مشاور امنیت ملی افغانستان علیه نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، حمدالله محب را به مقر این وزارت احضار کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات مشاور امنیت ملی افغانستان علیه نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، حمدالله محب را به مقر این وزارت احضار کرد.

ساعاتی پس از اظهارات حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی افغانستان علیه زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، وزارت خارجه آمریکا محب را به مقر این وزارت احضار کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که دیوید هیل، معاون وزیر خارجه این کشور در امور سیاسی در ملاقات با حمدالله محب «انتقاد» محب از رویکرد آمریکا در قبال مصالحه با طالبان را رد کرد.

«حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان روز پنج‌شنبه در اظهاراتی بی‌سابقه به شدت از عملکرد دولت آمریکا به خصوص «زلمی خلیل‌زاد» نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان انتقاد کرد و گفت واشنگتن تلاش می‌کند دولت کابل را تضعیف کند.

محب که به واشنگتن سفر کرده است، روز گذشته در جمع گروهی از خبرنگاران در سفارت افغانستان گفته بود که خلیل‌زاد تلاش می‌کند تا «از دولت افغانستان مشروعیت‌زدایی کند»، چراکه «برای خود در افغانستان آرزوهایی دارد» و امیدوار است که یک «دولت موقت در افغانستان روی کار بیاید و او بتواند نیابت آن را بر عهده بگیرد.»

وی روزهای گذشته نیز در نشستی به میزبانی اندیشکده «هادسن» از مذاکرات خلیل‌زاد با طالبان انتقاد کرده و گفته بود توافق آمریکا با طالبان «مایه شرم» است و کسی نباید به طالبان اعتماد کند. وی در مورد ابهام در راهبرد واشنگتن در قبال افغانستان هم گفته است: «ما از ایالات متحده می‌خواهیم در مورد راهبرد بلندمدت خود و منافعی که در کشور ما دارد، شفاف‌سازی کند.»

حدود 5 ماه پیش شایعه شد که آمریکا قصد دارد به زودی تمام نیروهای نظامی خود را از افغانستان خارج کند. هرچند این شایعه بعدا تکذیب شد، اما مقام‌های آمریکایی در مذاکرات خود با طالبان وعده داده‌اند که در صورت حصول توافق میان احزاب افغانستانی و طالبان، آمریکا حاضر است به حضور نظامی خود در افغانستان پایان دهد. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بارها از هزینه‌های گزاف حضور نظامی در غرب آسیا و افغانستان گلایه کرده است.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها