کد خبر 44495

عربستان سعودی بار دیگر درخواست‌ها برای انجام تحقیقات بین‌المللی و مستقل درباره پرونده قتل روزنامه‌نگار منتقد این کشور را رد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «بندر العیبان» رئیس هیئت حقوق بشر عربستان سعودی عربستان درخواست کشورهای مختلف برای همکاری با سازمان ملل متحد جهت انجام تحقیقات مستقل پیرامون قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد حکومت سعودی، را رد کرد و مدعی شد که متهمان به دست عدالت سپرده شده‌اند.

العیبان، روز گذشته در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو گفت: «ما اقدامات لازم برای رسیدگی به این جنایت شنیع را انجام داده‌ایم.»

وی اظهار داشت که هرگونه درخواست برای «بین‌المللی کردن» تحقیقات «مداخله» در امور داخلی عربستان سعودی و دستگاه قضایی آن محسوب می‌شود.

وی سپس افزود که پرونده متهمان «این حادثه تاسف‌بار» در جریان است و تاکنون سه جلسه محاکمه آنها با حضور وکلایشان برگزار شده است. وی به اسامی متهمان یا جزئیات جلسات محاکمه اشاره‌ای نکرد.

هفته گذشته، حدود 36 کشور از جمله تمامی اعضای اتحادیه اروپا، کانادا و استرالیا با صدور بیانیه‌ایی ضمن انتقاد از حکومت عربستان سعودی، از این کشور خواسته‌اند که با تحقیقات سازمان ملل متحد در مورد مرگ جمال خاشقجی همکاری کند.

خاشقجی، دوم اکتبر 2018 در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول کشته شد و ریاض پذیرفته که برخی عوامل بلندپایه امنیتی کشور در این جنایت دست داشته‌اند. از سوی دیگر، این حادثه روابط میان غرب و این کشور پادشاهی را تیره‌ کرده است.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

تازه ها