کد خبر 44185

وزارت دفاع آمریکا موشک های کروز را با خارج شدن از قرارداد INF ، آزمایش می کند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد به نقل از ایسنا،به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، مایکل بالدانزا، سخنگوی پنتاگون گفت: وزارت دفاع آمریکا ساخت بخش‌هایی را که از آزمایش این سیستم‌ها حمایت می‌کند آغاز خواهد کرد؛ فعالیت‌هایی که تا دوم فوریه سال جاری میلادی مغایر با تعهدات ما تحت پیمان INF بود.

 

این اقدام برای از سرگیری این برنامه در نتیجه تصمیم دولت دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در فوریه سال ۲۰۱۹ میلادی دال بر خروج از این پیمان کنترل تسلیحاتی سال ۱۹۸۷ میلادی صورت گرفته است. دولت آمریکا مدعی است که روسیه مفاد این پیمان را نقض کرده است.

 

پیمان INF روسیه و آمریکا را از ساخت موشک‌های کروز مستقر بر زمین با بردی بین ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلومتر را منع کرده بود. مسکو با قاطعیت این اتهام را که مفاد این پیمان را نقض کرده، رد کرده است.

 

بالدانزا گفت: از آنجایی که آمریکا به صورت کاملاً صادقانه به تعهدات‌اش تحت معاهده INF پایبند بود، این برنامه‌ها در مرحله‌ی اولیه قراردارند. این تلاش‌های آمریکا تلاش‌هایی معمول و متداول هستند نه اتمی.

 

با این حال این سخنگو تاکید کرد که این تلاش‌های آمریکا برگشت‌پذیر هستند و اگر روسیه تا قبل از خروج آمریکا از پیمان INF در اوت ۲۰۱۹ میلادی به پایبندی کامل و قابل تایید به این پیمان بازگردد، فعالیت‌های ما نیز متوقف خواهد شد.

 

در حال حاضر دولت‌های آمریکا و روسیه یک روند خروج شش ماهه از پیمان INF را طی می‌کنند.

 

ارسال نظر

تازه ها