کد خبر 44010

سفیر آمریکا در امور آزادی مذهبی از بهتر شدن روابط بین دو کشور چین و آمریکا با آزاد سازی انتخاب دین در چین خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، سم براونبک، سفیر آمریکا در امور آزادی مذهبی در سخنرانی در هنگ‌کنگ گفته بود که چین جنگ با مذهب را به راه انداخته و باید به حق مقدس مردم برای عبادت به ویژه مسلمانانی که در کمپ‌ها در سین‌کیانگ گرفتار شده‌اند، احترام بگذارد.

 

وی امروز به مساله‌ تایوان پرداخت که چین آن را یک استان خودسر تلقی می‌کند و متعهد شده که در صورت لزوم با متوسل شدن به زور تایوان را وادار به اتحاد با چین کند.

 

براونبک گفت: اگر آنها می‌خواهند اعتماد تایوان را جلب کنند باید به مردم خودشان آزادی مذهبی دهند. اگر چینی‌ها به مردم خودشان آزادی مذهبی دهند اقدام قابل توجهی انجام داده‌اند.

 

شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین در ژانویه سال جاری میلادی تلاش کرد تا به مردم تایوان اطمینان دهد که تحت یک اتحاد مجدد صلح‌آمیز، آزادی مذهبی و قانونی در این جزیره محترم شمرده می‌شود.

 

اما تسای اینگ‌ ون رئیس جمهوری تایوان در واکنش درخواست شی را رد کرده و در عوض از چین خواست تا به دموکراسی احترام بگذارد.

 

سفر براونبک به تایپه از سوی برخی در تایوان به عنوان نشانه‌ای از حمایت دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در بحبوحه اختلافات میان تایپه و پکن تلقی شده است.

 

آمریکا در سال ۱۹۷۹ میلادی به رسمیت شناختن دیپلماتیک از تایوان را به سمت چین تغییر داد و اذعان کرد که چین موضعی دال بر «چین واحد» را اتخاذ کرده که تایوان بخشی از آن است.

 

اما آمریکا همچنان بزرگترین متحد و تامین‌کننده تسلیحاتی تایوان محسوب می‌شود و به این جزیره در دفاع از خود کمک می‌کند.

 

ارسال نظر

تازه ها