کد خبر 44000

یوان دوکو رئیس جمهور کلمبیا از تصمیم دولت این کشور برای ایجاد صلح با شورشیان فارک خبر داد و گفت قانون اجرای توافق صلح با شورشیان فارک را برای اصلاح به پارلمان فرستاده ایم.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ایوان دوکو در یک سخنرانی سراسری در حالی که پیشتر در زمان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری وعده اصلاح توافق صلح مربوط به سال ۲۰۱۶ با شورشیان فارک را داده بود اظهار کرد، دولت او، به دلیل مشکلات ایجاد شده به شش مورد از ۱۵۹ بند قانون مربوط به اجرای این توافق موسوم به قانون "اختیار قانونی ویژه برای صلح" (JEP) اعتراض کرده است.

بر اساس این قانون، دادگاهی ویژه برای انجام تحقیقات، قضاوت و محکومیت عاملان جنایات مربوط به جنگ پنج دهه‌ای میان دولت کلمبیا با شورشیان فارک تشکیل شده‌ است.

تصمیم ایوان دوکو می‌تواند مشکلاتی را در راه اجرای این توافق که به درگیری‌ها با شورشیان فارک بعد از به جا گذاشتن ۲۶۰ هزار کشته و آواره ساختن میلیون‌ها تن پایان داد به وجود آورد.

شرایط قانون "اختیار قانونی ویژه برای صلح" از سوی ایوان دوکو به دلیل ملایمت نشان دادن در قبال فرماندهان این شورشیان که متهم به جنایات جنگی هستند، مورد انتقاد قرار گرفته بود.

ایوان دوکو در سخنرانی خود که از تلویزیون پخش شد اظهار کرد: هم کلمبیایی‌ها و هم ما خواستار و نیازمند صلحی هستیم که ما را متحد سازد و همه ما باید مشارکت مداومی برای دستیابی به این هدف به عمل آوریم.

او در ادامه بیان کرد: همه کلمبیایی‌ها به استثنای آنهایی که هنوز حتی امروز هم نمی‌خواهند خشونت را نفی و جرایمشان را متوقف کنند، خواهان صلح در کشور ما هستند. خط تفکیک دوستان و دشمنان صلح مشخص است اما ما خواهان صلحی هستیم که واقعاً عدالت، حقیقت، جبران مافات و عدم تکرار گذشته را تضمین کند.

دوکو تاکید کرد که او در راستای اعتراض‌هایش خواهان آن است که قانون JEP بهتر درباره‌ی چگونگی پرداخت غرامت از سوی فارک به قربانیانش شفافسازی کند.

او همچنین خواهان آن شد که شرایط استرداد در قبال جرایم شفاف‌تر شده و همچنین قوانین مجازات و محکومیت در قبال جنایات جنگی سخت‌گیرتر شود.

دوکو در عین حال به بندی از این قانون اعتراض کرد که به موجب آن نظام قضائی عادی کلمبیا در قبال مجرمانی که تسلیم دادگاه ویژه مربوط به قانون JEP می‌شوند نمی تواند تحقیقات قضایی انجام دهد.

ایوان دوکو در عین حال اظهار کرد که خواهان ایجاد اصلاحاتی در قانون اساسی است که از طریق آن جرایم جنسی از شمول این دادگاه کنار گذاشته شده و تصریح شود که تکرار جرایم از سوی محکومان باعث از دست رفتن امتیازات آنها بر طبق توافق صلح خواهد شد و هر گونه جرایم آنها که بعد از اول دسامبر ۲۰۱۶ رخ داده باشد به جای رسیدگی شدن در دادگاه مربوط به قانون اختیار ویژه برای صلح، در دادگاه‌های نظام قضایی عادی مورد رسیدگی قرار بگیرند.

بر اساس شرایط توافق صلحی که شورشیان فارک با دولت خوآن مانوئل سانتوس، رئیس جمهور سابق کلمبیا امضا کرده بودند، این گروه تا سال ۲۰۲۶ اقدام به تشکیل یک حزب سیاسی کرده، نامش را به "نیروی مشترک آلترناتیو انقلابی" تغییر داده و پنج کرسی در سنا و پنج کرسی دیگر نیز در مجلس سفلای پارلمان به دست می‌آورد.

در این توافق صلح عنوان شده که شورشیان سابقی که تسلیم دادگاه ویژه شوند می‌توانند کاهش مجازات دریافت کرده و حتی به زندان نیفتند اما باید به هر یک از جرایمشان اعتراف کرده و به قربانی‌ها غرامت پرداخت کنند.

 

ارسال نظر

تازه ها