کد خبر 43942

دولت آمریکا در ادامه دخالت آشکار در امور داخلی ونزوئلا، تلاش دارد صادرات نفت این کشور به هند را متوقف کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «الیوت آبرامز» نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ونزوئلا، می‌گوید واشنگتن در حال اِعمال فشار به هند است تا واردات نفت از ونزوئلا را متوقف کند.

این مقام آمریکایی در گفتگو با خبرگزاری رویترز با بیان اینکه آمریکا فشارهای اقتصادی علیه ونزوئلا را شدیدتر خواهد کرد، افزود: «دولت ترامپ این پیام (فشار اقتصادی به ونزوئلا) را به دیگر دولتها، بانکهای خارجی و شرکت‌های خصوصی ارسال کرده که هم‌اکنون در حال مراوده تجاری با دولت ونزوئلا هستند».       

به نوشته رویترز، اعمال فشار واشنگتن به توقف واردات نفت هند از ونزوئلا در حالی صورت می‌گیرد که آمریکا و متحدان منطقه‌ای‌اش که از خوان گوایدو، سردسته مخالفان دولت ونزوئلا حمایت می‌کنند، تهدید کرده‌اند به منظور قطع جریان درآمدهای مالی دولت ونزوئلا، تحریم‌های بیشتری علیه کاراکاس اعمال کنند تا نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور این کشور مجبور به برکناری شود.

دولت آمریکا با همراهی کشورهای اروپایی و برخی از کشورهای منطقه پس از ناکامی از ماه‌ها تحریک مخالفان دولت ونزوئلا به آشوب‌های خیابانی و به هم ریختن اقتصاد این کشور سرانجام ماه گذشته میلادی دست به کودتای سیاسی علیه دولت مادورو زد.

 گوایدو، رئیس مجمع ملی ونزوئلا و سردسته مخالفان دولت، ژانویه سال جاری میلادی پس از چراغ سبز دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و متحدان واشنگتن، در اقدامی غیرقانونی و جنجال برانگیز، خود را رئیس جمهور ونزوئلا خطاب کرد و باعث تشدید تنش‌ها در این کشور شد. اقدامی که بی درنگ مورد حمایت آمریکا و دیگر کشور‌های غربی قرار گرفت.

مردم ونزوئلا و ارتش این کشور بار‌ها حمایت خود را از دولت قانونی کاراکاس اعلام کرده اند. با این حال، آمریکا و متحدانش در تلاش هستند با وضع تحریم‌های شدید و همچنین تحت فشار قرار دادن ارتش ونزوئلا، آن‌ها را به قطع پشتیبانی از دولت مادورو وادار کنند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

ارسال نظر

تازه ها