کد خبر 43869

دیدار محرمانه کوشنر مشاور و داماد ترامپ با ولیعهد عربستان باعث دردسر های زیادی در کاخ سفید و سفارت آمریکا در عربستان شد، این دیدار دستگاه‌های امنیتی، اطلاعاتی و نظامی آمریکا را نگران کرده است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد به نقل از ایسنا، این یک رسم است که سفر خارجی یک مقام آمریکایی باید توسط سفارت آمریکا در کشور مقصد هماهنگ و شرایط امنیتی فراهم شود، اما یک منبع کنگره به دیلی بیست گفت: دیوان سلطنتی تمامی این برنامه سفر را هماهنگ و اجرا کرد.

کاخ سفید گفته است این گزارش صحت ندارد و منابع از جزییات سفر اطلاع درست و کافی نداشته‌اند. حتی تاکید شده که سفارت از دیدار های کوشنر مطلع بوده است.

اما سفارت آمریکا در ریاض بارها گفته است که از جزییات دیدار کوشنر از عربستان هیچ چیزی نمی‌داند و هنوز هیچ مقامی از کاخ سفید گزارش کوتاهی از این دیدار ارائه نکرده است.
در این دیدارهای عالی رتبه به طور معمول باید یک کارمند سفارت که شامل پرسنل امنیتی و نظامی است یک وابسته فرهنگی و مقام‌هایی از هر دو دولت حضور داشته باشند.

دیدارهای عالی‌رتبه کوشنر نگرانی‌های جدی را بوجود آورده و قانونگذاران به دیلی بیست گفته‌اند که واقعا نمی‌دانند چه موضوعی در این نشست‌ها مطرح شده است.     
نوید جمالی، از افسران سابق اطلاعاتی در وزارت دفاع آمریکا و یک جاسوس دوجانبه به ایندیپندنت گفت که دولت ترامپ اغلب خطوط ارتباطی میان آژانس‌های دولتی را با اعزام کوشنر برای دیدار با مقام‌های عالی رتبه بین‌المللی با مشکل مواجه می‌کند.
وی می‌گوید: ما می‌دانیم که به دلیل مصونیت امنیتی کوشنر سیتم دچار نقص است. از همان ابتدای شفافیت امنیتی تماس‌های وی با روس‌ها و دارایی‌های تجارت خارجی او حذف شدند همه اینها مانع از اعطای مصونیت امنیتی به یک مقام می‌شود.

کاخ سفید گفته که جارد کوشنر در سفرش به خاورمیانه در ریاض توقفی داشت و با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و سلمان، پادشاهی این کشور دیدار کرد و درباره همکاری دو کشور، مساله اسرائیل و فلسطین و سرمایه‌گذاری اقتصادی در منطقه گفتگو کرد.

دیلی بیست نوشته است که یک مقام ارشد از سوی وزارت خارجه آمریکا در نشست حضور داشته اما وی عضوی از تیم و سفارت آمریکا در عربستان نبوده بلکه یکی از اعضای ارشد وزارت امور خارجه آمریکا متمرکز در امور ایران است.

کوشنر که روابطش با ولیعهد عربستان را توسعه داده، در سال‌های گذشته چندین بار به عربستان رفته است. در یکی از این سفرها، او بدون اعلام علنی سفرش به عربستان رفته بود. او اغلب با جیسون گرینبلات، فرستاده آمریکا در خاورمیانه به این سفرها می‌رود.

عدم اطلاع رسانی درباره سفر کوشنر به عربستان باعث ناامیدی و دلسردی اعضای کنگره، دموکرات‌ها و جمهوری خواهان، شده آنها گفته‌اند مصرانه تلاش می‌کنند تا درباره گفتگوهای میان مقام‌های ارشد آمریکایی و سعودی اطلاعاتی کسب کنند. آنها همچنین علاقمند به فهمیدن زوایای مختلف بررسی یک توافق احتمالی اتمی بین عربستان و آمریکا هستند.

 

ارسال نظر

تازه ها