کد خبر 43848

در پروژه جدید چین که تصمیم دارد راه ابریشم جدیدی بسازد، آمریکا به کشور ایتالیا که در این مسیر راه ابریشم است، هشدار داد که در این پروژه فعالیت نکند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد به نقل از مهر، به نقل از رویترز، «گرت مارکیز» سخنگوی گروه مشاوران امنیت ملی کاخ سفید مدعی است دولت ایتالیا نباید از طرح «یک کمربند، یک جاده» چین که به راه ابریشم جدید موسوم است؛ حمایت کند چرا که به زعم وی، پروژه‎ای بیهوده است.

گفتنی است روز جمعه، «جوزپه کنته» نخست‎وزیر ایتالیا گفت که احتمالاً اواخر ماه میلادی جاری (مارس)، در دیدار با شی جینپینگ رئیس جمهوری چین، توافقی را در راستای مشارکت در طرح پکن امضا خواهد کرد.

این در حالی است که واشنگتن پیش تر هم درباره پیوستن متحدان خود به طرح یک کمربند، یک جاده هشدار داده بود.

در‎همین‎راستا، مارکیز مدعی شد: ایتالیا قدرت اقتصادی بزرگ و مقصد سرمایه‌‌گذاری عالی است و دولت رم نیازی برای مشروعیت بخشیدن به پروژه بیهوده چین ندارد.

این در حالی است که شی قرار است در بازه زمانی ۲۲ تا ۲۴ مارس (۲ تا ۴ فروردین) به رم برود و انتظار دارد در این سفر، توافقی بزرگ حاصل شود.

طرح «یک کمربند، یک جاده» به واسطه راه‌های مبتنی بر جاده ابریشم قدیم، چین را از طریق دریایی و زمینی به آسیای مرکزی و جنوب ‎شرقی، خاورمیانه، اروپا و آفریقا متصل می‌کند.

 

ارسال نظر

تازه ها