کد خبر 40895

دیوان بین‌المللی دادگستری مستقر در لاهه روز چهارشنبه برای اعلام‌نظر در پرونده توقیف دارایی‌های بانک مرکزی ایران تشکیل جلسه داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دیوان بین‌المللی دادگستری، مستقر در شهر لاهه هلند، روز چهارشنبه برای بررسی پرونده توقیف دارایی‌های بانک مرکزی ایران تشکیل جلسه داد.  

بررسی شکایت ایران در پرونده مربوط به توقیف اموال و دارایی‌های بانک مرکزی ایران از ۱۶ مهرماه سال جاری، در دیوان بین‌المللی دادگستری واقع در کاخ صلح شهر لاهه آغاز شد و تا ۲۰ مهر ادامه داشت.

دیوان عالی آمریکا سال ۲۰۱۵ حکم به مصادره ۱.۷۵ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌ شده ایران داد و قرار شد که این دارایی‌ها به خانواده‌های قربانیان انفجار مقر تفنگداران آمریکایی در بیروت در سال ۱۹۸۳ میلادی پرداخت شود. 

دولت جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۵ دعوایی را علیه ایالات متحده آمریکا به دلیل ضبط و توقیف اموال بانک مرکزی به استناد عهدنامه مودت مورخ ۱۹۵۵ میلادی (۱۳۳۴ شمسی) مطرح کرد.

 شکایت دولت جمهوری اسلامی ایران علیه ایالات متحده آمریکا نزد دیوان از این رو صورت گرفته است که در عهدنامه ۱۹۵۵ تصریح شده که هر یک از طرفین می توانند اختلافات ناشی از تفسیر یا اجرای این عهدنامه را به دیوان بین المللی دادگستری ارجاع دهند. آمریکا چند ماه پیش اعلام کرد از این عهدنامه خارج شده است. 

 

 «عبدالقوی احمد یوسف»، رئیس دیوان، با رد استدلال آمریکا گفت که خروج از عهدنامه مودت، اثری روی صلاحیت دیوان مذکور برای بررسی پرونده شکایت ایران ندارد. او گفت دیوان به اتفاق آرا ایراد آمریکا درباره قابل استماع نبودن ادعای ایران را رد کرده است. 

رئیس دیوان تصریح کرد عهدنامه مودت در تاریخ طرح دعوی معتبر بوده و بر همین اساس دیوان لاهه صلاحیت رسیدگی به این پرونده را دارد. 

در پایان این جلسه، با موافقت دیوان مقرر شد رأی نهایی درباره شکایت ایران در جلسه‌ای که تاریخ آن مشخص نیست اعلام شود. 

 

 منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها