کد خبر 40889

گورباچف رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق اعلام کرد که واشنگتن نمی‌خواهد هیچ گونه محدودیت در حوزه نظامی را قبول کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از اسپوتنیک، «میخائیل گورباچف» رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق اظهار داشت که پیمان  INFتا کنون امنیت روسیه را تضمین و از امکان نزدیکی سلاح های مرگبار در نزدیکی مرز های روسیه جلوگیری می کرد.

گورباچف گفت: پس از تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از پیمان INF، آنچه در دوران جنگ سرد به دست آمده است، در معرض تهدید قرار گرفته و مسیر حوادث ممکن است در جهت مخالف قرار گیرد.

وی افزود: واشنگتن تلاش می کند تا به برتری نظامی مطلق در جهان دست یابد. در پشت تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از این پیمان، منع استفاده از موشک های هسته ای میان برد، دلایلی که رهبران ایالات متحده به آنها اشاره می کنند نیست، بلکه هدف آنها کاملا متفاوت و نهفته است ایالات متحده میل دارد خود را از هرگونه محدویت در زمینه نظامی از خود آزاد ساخته و اراده خود را بر کل جهان دیکته کند.

گورباچف با اشاره به استدلال های واشنگتن درباره موشکهای برد متوسط و کوتاه در کشور های چین، کره شمالی و ایران خاطر نشان کرد که تمامی زرادخانه های این کشورها ۱۰ تا ۱۵ برابر کمتر از روسیه و آمریکا است.

وی در ادامه گفت: من امیدوارم که روسیه موضع قاطع اما متعادل داشته باشد. امیدوارم که هم‌پیمانان امریکا از پرتاب‌ موشک آمریکایی خودداری کنند. امیدوارم که سازمان ملل و به خصوص کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل، مسئولیت خود در زمینه حفط صلح و امنیت جهانی را بپذیرند.

 

ارسال نظر

تازه ها