کد خبر 40405

به گفته معاون وزیر خارجه روسیه، چگونگی تامین ثبات و کنترل اوضاع در سوریه بعد از خروج نظامیان آمریکایی از این کشور، اصلی‌ترین موضوع مذاکرات در نشست سران روسیه، ایران و ترکیه در سوچی خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو امروز نوشت: بررسی آینده سوریه پس از خارج شدن نظامیان آمریکایی از این کشور، یکی از اصلی‌ترین موضوعات مورد مذاکره نشست آتی "ولادیمیر پوتین"، "حسن روحانی" و "رجب طیب اردوغان"، روسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه در سوچی در 14 فوریه (25 بهمن ماه) خواهد بود. این مسئله را "سرگئی ورشینین" معاون وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ با این روزنامه اعلام کرده است.

ورشینین گفت: «مهمترین مسئله‌ای که در نشست سران سوچی مورد بررسی قرار خواهد گرفت، اقدامات بعدی سه کشور ضامن صلح در این باره است که خروج نظامیان آمریکایی از خاک سوریه، منجر به بی ثباتی اوضاع و هرج و مرج نشود و کنترل روند اوضاع با اطمینان تامین گردد.»

این در حالی است که رئیس جمهوری ترکیه این هفته اعلام کرد که آنکارا مستقلا حاضر است تا مسئولیت مبارزه با تروریسم در مناطقی از سوریه که نظامیان آمریکایی در آنجا حضور داشتند را بر عهده بگیرد. در صورتی که روسیه و ایران دیدگاه دیگری نسبت به اوضاع دارند.

معاون وزیر خارجه روسیه در این باره توضیح داد: «ایجاد منطقه حائل که ترکیه بر آن اصرار دارد به عقیده مقامات مسکو تنها راه حل مشکلات نیست. باید به فکر راه حلی بود که نگرانی همه طرفین در عرصه امنیتی و تامین آن را برطرف کند. ضمن اینکه چگونگی این مسئله، سئوال دیگری است که باید از سوی رهبران سه کشور ضامن صلح مورد بررسی قرار بگیرد.»

این دیپلمات روس تاکید کرد که مسکو هرگز با این مسئله موافقت نخواهد کرد که مناطق شمالی سوریه تحت کنترل دولت قانونی این کشور قرار نداشته باشد.


ورشینین افزود: «روند اوضاع در منطقه کاهش تنش ادلب که همچنان مورد نگرانی قرار دارد نیز یکی از موضوعاتی است که رهبران روسیه، ایران و ترکیه آن را مورد بررسی قرار خواهند داد. ما از طرف ترکیه می‌خواهیم که به سرعت توافقات صورت گرفته با روسیه عمل کنند. البته مسئله این است که در هر صورت ایجاد منطقه کاهش تنش و در داخل آن منطقه غیرنظامی راه حل دائمی مشکلات در سوریه نیست، بخصوص تا زمانی که تروریست‌ها در این مناطق مستقر هستند.»

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین اعلام کرد، موضوع لزوم تشکیل و آغاز به کار کمیته قانون اساسی سوریه نیز مورد توجه مقامات مسکو، تهران و آنکارا قرار دارد و سه کشور ضامن صلح حاضر هستند تا در صورت ضرورت نامزدهای دیگری برای ترکیب کمیته قانون اساسی سوریه معرفی کنند چرا که مهمترین مسئله آن است که این ترکیب مورد قبول همه طرفین قرار داشته باشد.

لازم به یادآوری است، ولادیمیر پوتین روز جمعه در نشست هفتگی خود با اعضای دائمی شورای امنیت روسیه، در بین سایر موضوعات، مسئله دیدار آتی خود با روسای جمهوری ایران و ترکیه در سوچی را نیز مورد بررسی قرار داد.
 

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

تازه ها