کد خبر 40356

پس از آنکه خواهر بزرگ پادشاه تایلند از قصدش برای کاندیداتوری برای نخست وزیری در انتخابات سراسری ماه آینده میلادی خبر داد، پادشاه این اقدام خواهرش را که یک سنت شکنی محسوب می شود محکوم کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، یوبولراتانا ماهیدول، شاهزاده تایلندی ۶۷ ساله و خواهر بزرگ واجیرا لونگکورن، پادشاه تایلند، اعلام کرد که از جانب یک حزب همپیمان با تاکسین شیناواترا، نخست وزیر اسبق تایلند که از این کشور فرار کرده و در تبعید به سر می برد، برای نخست وزیری کاندیدا خواهد شد.

به گزارش بی.بی.سی، این اقدام ماهیدول به نوعی باعث شکسته شدن سنت همیشگی دور بودن خاندان پادشاهی تایلند از سیاست این کشور می شود.

واجیرا لونگکورن، پادشاه تایلند این اقدام خواهرش را محکوم و نامناسب خواند و در بیانیه ای از جانب کاخ پادشاهی گفت، چنین اقدامی فرهنگ کشور را به چالش می کشد.

انتخابات سراسری آتی تایلند در تاریخ ۲۴ مارس برگزار خواهد شد.

این انتخابات اولین شانس تایلندی ها برای بازگشت به دموکراسی بعد از پنج سال حکومت نظامیان بر این کشور خواهد بود.

پادشاه تایلند در بیانیه اش که از جانب تمامی شبکه های تلویزیونی تایلند پخش شد، گفت: با وجود آن که او (ماهیدول) عناوین سلطنتی خود را به صورت مکتوب واگذار کرده اما همچنان جایگاه او حفظ شده است و او عضو خاندان سلطنتی چاکری محسوب می شود.

وی تصریح کرد: وارد شدن یک عضو بلندپایه خاندان سلطنتی به عرصه سیاست به هر طریق، اقدامی است که سنتها، رسوم و فرهنگ کشور را به چالش می کشد و بنا بر این یک اقدام شدیدا نامناسب تلقی می شود.

او به این مساله اشاره کرد که بر اساس یکی از بندهای قانون اساسی تایلند، خاندان سلطنتی می بایست بی طرفی سیاسی خود را حفظ کنند.

 

منبع: مهر

ارسال نظر

تازه ها