کد خبر 40353

وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجه گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز در مورد روزنامه‌نگار مقتول سعودی را فاقد اعتبار دانست.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «عادل الجبیر»، وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجی بار دیگر «محمد بن سلمان»، ولی‌عهد سعودی را از قتل «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار سعودی مُبرّا اعلام کرد.

به گزارش شبکه العربیه، الجبیر به گزارش دیروز نیویورک تایمز در مورد قتل این روزنامه‌نگار منتقد سیاست‌های سران سعودی واکنش نشان داد و گفت که «گزارش نیویورک تایمز در مورد خاشقچی به منابع ناشناسی استناد کرده و نمی‌توان به آن واکنش نشان داد».

او با ادعای اینکه ریاض عامل قتل خاشقچی را محاکمه خواهد کرد، اظهار داشت که تلاش برای ارتباط دادن قتل خاشقچی به بن سلمان «بی‌اساس» است و ریاض خود  کسانی را که در این قتل دست داشته‌اند، محاکمه خواهد کرد.

روزنامه‌ نیویورک تایمز آمریکا دیروز (پنجشنبه) به نقل از منابع آگاه نوشت که ولی‌عهد سعودی یک سال قبل از آنکه خاشقچی در کنسولگری سعودی در استانبول به قتل برسد، به «ترکی الدخیل»، مدیر سابق العربیه گفته بود اگر خاشقچی به اراده خود به عربستان سعودی بر نگردد، با یک گلوله او را خواهد کشت. این اطلاعات بر اساس شنود فایل‌های صوتی درج شده است 

کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل نیز دیروز اعلام کرد که قتل خاشقچی به دستور و با طرحی افرادی در داخل دولت سعودی اتفاق افتاد و عملیات ترور او «خیلی بی‌رحمانه» بوده است

وزیر خارجه سابق عربستان سعودی در بخشی دیگر از اظهارات خود گفت که ریاض از راهکار دو دولتی (دولت فلسطین به پایتختی قدس شرقی و دولت اسرائیل) حمایت می‌کند.

عادل الجبیر در مورد سوریه نیز گفت که کشورش در زمان «باراک اوباما»، رئیس جمهوری سابق آمریکا پیشنهاد اعزام نیروهای عربی به سوریه را پیشنهاد داده بود که با مخالف او روبه‌رو شده است.

وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجی هم‌اکنون در آمریکا به سر می‌برد و با «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده است.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها