کد خبر 40343

وزیر خارجه لهستان روز جمعه مدعی شد ایران به دلیل روابط مخدوش با ایالات متحده آمریکا به نشست ورشو دعوت نشده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،معاون وزیر خارجه لهستان روز جمعه مدعی شد ایران به دلیل روابط مخدوش با ایالات متحده آمریکا به نشست ورشو دعوت نشده است. 

«بارتوز سیچوکی»، معاون وزیر خارجه لهستان گفت: «مشخص شد که [دعوت از ایران] به دلیل روابط بد میان ایران و ایالات متحده بحث بی‌سرانجامی بود.»

پیش از این وزیر خارجه لهستان، علت عدم دعوت از ایران را طرح مواضع غیرقابل درک از سوی تهران عنوان کرده بود. نشست ورشو قرار است روزهای ۲۳ و ۲۴ بهمن‌ماه برگزار شود. 

سیچوکی درباره دستور کار نشست که در هفته‌های گذشته جنجالی شده بود، اظهارنظر کرده. او گفت: «هدف از این نشست، بررسی منابع بی‌ثباتی در خاورمیانه است.» 

او اضافه کرد: «سازمان‌دهی نشست به گونه‌ای است که آغازگر روندی خواهد بود که ایران در نهایت، بخشی از آن خواهد بود، چون این منابع بی‌ثباتی را نمی‌توان بدون ایران بررسی کرد.»

میزبانی کنفرانس ورشو که قرار است هفته آینده برگزار شود را وزرای خارجه لهستان و آمریکا به طور مشترک بر عهده خواهند داشت. «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا در ابتدا گفته بود هدف از این نشست مهار «نفوذ بی‌ثبات‌کننده ایران» خواهد بود.

«محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران نشست ورشو را «سیرک ضدایرانی» توصیف کرده؛ روسیه و برخی از کشورهای دیگر گفته‌اند وزرای خارجه خود را به این نشست ارسال نخواهند کرد.

بعد از انصراف برخی کشورها از حضور در این نشست، برگزارکنندگان آن تصمیم گرفته‌اند دستور کار آن را گسترده‌تر کنند. 

 

 

 

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها