کد خبر 40312

رئیس‌جمهور ترکیه ضمن انتقاد از حمایت‌های آمریکا از شبه‌نظامیان کُرد سوری، از آمادگی ترکیه برای تداوم نبرد با تروریست‌ها بعد از خروج نظامیان آمریکایی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز گذشته (پنجشنبه) اعلام کرد که کشورش آماده است تا در صورت خروج سریع نظامیان آمریکا از شمال سوریه، باقی‌مانده عناصر تروریستی در این مناطق را نابود کند.

اردوغان طی سخنرانی در نشست مشترک اتاق بازرگانی آمریکا و شورای آمریکا-ترکیه، گفت: «ترکیه آماده است تا مسئولیت مبارزه با گروه‌های تروریستی در مناطقی (از سوریه) را که آمریکا از آنها عقب‌نشینی می‌کند برعهده بگیرد... ما آماده‌ایم تا با تمام گروه‌های تروریستی مخصوصا داعش، که کشور ما، منطقه و تمام جهان را تهدید می‌کنند، مبارزه کنیم».

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وی که با لحنی متعادل‌تر درباره روابط «محکم، جامع و استراتژیک» دوجانبه ترکیه و آمریکا صحبت می‌کرد، توضیح داد: «طرح جدیدی که ترامپ (رئیس‌جمهور آمریکا) در سوریه درپیش گرفت، نقشه‌های کسانی که می‌خواستند روابط ترکیه-آمریکا را برهم زنند، نقش بر آب کرد».

رئیس‌جمهور ترکیه طرز تفکر عده‌ای که گروه‌های شبه‌نظامیان مانند نیروهای یگان‌های مدافع خلق (YPG) و حزب اتحادیه دموکرات سوریه (PYD) را با شهروندان محلی سوری یکسان می‌دانند، به مثابه «توهین» به کُردهای این کشور دانسته و تصریح کرد: «برادران کُرد ما که از حملات داعش و پ.ک.ک گریزان هستند، فقط در ترکیه مأمن می‌گزینند».

اردوغان با انتقاد مجدد از حمایت کشورهای غربی از شبه‌نظامیان کُرد سوری، اظهار داشت: «نمی‌توان منطق پشت حمایت‌ها از این قاتلان را درک کرد. به‌تازگی 23هزار کامیون حامل تسلیحات و مهمات به دست این گروه‌های تروریستی در شمال سوریه رسیده‌ است. با این حال، آمریکا هنوز هم آنها را یک سازمان تروریستی نمی‌داند».

وی با تکرار حمایت خود از ایجاد منطقه امن در شمال سوریه بعد از خروج نظامیان آمریکایی، گفت: «باید در این منطقه امن، شهرهای پناهگاه ایجاد شود تا آوارگان سوری در آنجا مستقر شوند».

 

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها