کد خبر 39889

روزنامه "نیویورک تایمز" آمریکا نوشت: اظهار نظرهای اخیر دونالد ترامپ در خصوص حفظ پایگاه نظامی کشورش در عراق جهت مقابله با ایران باعث تضعیف روابط آمریکا با عراق و قابلیت واشنگتن در پاسخ به اقدامات باقی مانده‌های داعش در سوریه خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌بی‌اس خبر از برنامه‌های دولتش برای حفظ نظامیان آمریکایی در عراق با هدف آنچه که او" نظارت بر اقدامات ایران و حفظ فشار علیه آن" خواند خبر داد.

این تعهد ترامپ به تداوم حضور نظامی در عراق در حالی صورت می‌گیرد که او برنامه‌هایی برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه و افغانستان در نظر گرفته است. این در حالی است که آمریکا به صورت بی سروصدا مشغول مذاکراتی با عراق در هفته‌های اخیر بوده تا اجازه مستقر کردن صدها کماندوی آمریکایی و نیروی پشتیبانی که اکنون در سوریه فعال هستند و منتقل کردن پایگاه‌های آنها به این کشور به منظور حمله به داعش از عراق را بگیرد.

رهبران ارتش آمریکا به دنبال حفظ فشار بر این گروه شبه نظامی در ضمن تلاش‌های آمریکا برای تغییر اساسی سیاست‌ها در قبال سوریه و افغانستان که به نوبه خود شاهد مذاکرات صلح با طالبان است هستند. با این حال مقامات ارشد آمریکایی و دیپلمات‌ها گفتند که اظهارنظرهای ترامپ می‌تواند باعث تضعیف جایگاه آمریکا در مذاکراتی حساس در عراق از طریق تحریک نگرانی و ترس عراقی‌ها از بابت پوششی بودن اقدامات آمریکا برای هدف اصلی مهار ایران شده و به صورت بالقوه باعث آسیب به روابط با بغداد و در عین حال تضعیف قابلیت آمریکا برای پاسخ به باقی مانده‌های داعش در سوریه شوند.

در همین حال گزارش شده که پنتاگون با هدف حفظ مأموریت نظامی آمریکا در سوریه به رغم دستور ترامپ برای خروج نظامیان طرحی را مدنظر قرار داده تا برای حمله به داعش از تیم‌های کوچک نیروهای عملیات ویژه استفاده کرده و در عین حال حملات هوایی را ادامه داد و از شبه نظامیان کرد همپیمان پشتیبانی به عمل آورد. در همین راستا اخیراً افسران آمریکایی از چند پایگاه در عراق از جمله در اربیل و همچنین پایگاه هوایی عین الاسد و یک سری پایگاه‌های کوچک‌تر در نزدیکی مرز با سوریه بازدید کردند تا به بررسی توسعه عملیات‌های موجود آمریکا از طریق منتقل کردن سربازان از سوریه به پایگاه‌های عراقی بپردازد.

یک سیاستمدار کرد گفت: یک افسر آمریکایی اخیراً دست کم یک بار از پایگاهی عراقی در نزدیکی مرز با ایران بازدید کرده است.

در عین حال دو مقام ارشد آمریکایی گفتند در یک نشست "کمیته معاونان" شورای امنیت ملی آمریکا این توصیه ارائه شد که آمریکا به نیروهای دموکراتیک سوریه به عنوان ائتلافی از شبه نظامیان کرد و عرب اجازه دهد تجهیزاتی که پنتاگون به آنها داده را همچنان حفظ کنند و کمپین هوایی تحت رهبری آمریکا در راستای پشتیبانی از آنها با حملات هوایی در برابر داعش وجود داشته باشد.

با این حال هر گونه تغییر در آرایش پایگاه‌های آمریکا نیازمند موافقت عراق است. همچنین پیشنهادهای تصویب شده از سوی کمیته معاونان نیازمند تصویب در سطح کابینه آمریکا است. با این حال ترامپ در سفر اواخر دسامبر به عراق این پیام را داد که از استقرار نیروهای ویژه بیشتر در عراق به منظور پیشگیری از احیای داعش حمایت می‌کند.

در همین حال گزارش شده که چند فراکسیون پارلمانی عراق به دنبال تصویب طرحی برای ایجاد محدودیت شدید برای فعالیت‌های ارتش آمریکا در این کشور از جمله محدود کردن مکان‌های رفت و آمد سربازان آمریکایی و زمان حضور آنها در این مکان‌ها هستند.

 

ارسال نظر

تازه ها