کد خبر 37415

بااقتصاد بررسی می‌کند

نشریه آمریکایی پولیتیکو نوشت: ساز وکار ویژه مالی ایران و اروپا از اواسط ماه ژانویه راه اندازی خواهد شد. عملیاتی شدن SPV می‌تواند به حداقل رساندن آثار تحریمی کمک کرده و سلطه آمریکا بر روند معاملاتی اروپا و دیگر کشورها، از جمله ایران را کاهش دهد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، با شروع روند تحریمی بر فضای اقتصاد ایران مهم‌ترین چالشی که اقتصاد ایران را دچار بحران نموده ضعف نقل و انتقال مالی حاصل از مراودات بین بانکی بوده است. به دلیل اشراف آمریکا بر سیستم سوئیفت، تراکنش‌های صورت گرفته از سوی آمریکا رصد شده و ترس شرکت‌ها و کشورهای طرف معامله با ایران موجب شده است در اولین گام فرار را بر قرار ترجیح دهند، چراکه تجربه جریمه‌های نقدی آمریکا علیه شرکت‌هایی که با ایران وارد معامله شدند، باعث شده است شرکت‌ها با احتیاط بیشتری وارد مذاکره و معامله تجاری با ایران شوند. در این میان عده‌ای از شرکت‌ها به دنبال معافیت تحریمی از سوی آمریکا بوده و عده‌ای دیگر خروج را ترجیح داده‌اند.

اما تفاوت اساسی که دور جدید تحریم‌ها را از دوره‌های پیشین متمایز کرده است، منزوی بودن آمریکا در این تصمیم‌گیری می‌باشد. این منزوی بودن به اندازه‌ای جلوه داشته است که کشورهای اروپایی موضوع خروج یکجانبه ایالات متحده از معاهده برجام را خارج از چارچوب سیاست خارجی و معاهدات بین المللی دانسته و آن را مغایر با سیاست‌های بین‌المللی و امری بسیار خطیر و بحران‌زا عنوان کردند. با ماندگاری ایران در برجام و عدم پیمان شکنی ایران، کشورهای اروپایی به دنبال راهی برای برقراری روابط تجاری با ایران بوده‌اند، روابطی که خارج از رفتار دیکتاتوری مأبانه آمریکا بوده است.

بعد از نشست‌ها و گفتمان‌های فراوان از سوی دیپلمات‌های ایرانی و اروپایی امروز 24 دی 97 خبری از سوی نشریه آمریکایی پولیتیکو منتشر شده است که نشان می‌دهد ساز وکار ویژه مالی ایران و اروپا (SPV) از اواسط ماه ژانویه و در سومین سالگرد آغاز به کار توافق هسته ای ایران راه اندازی خواهد شد.

 راه‌اندازی این سازوکار  دو دستاورد یا نتیجه خواهد داشت. نتیجه اول را می‌توان در بهبود روابط ایران و از بین رفتن موانع برای برقراری رابطه با دنیا و اروپا بیان داشت. به عبارتی با عملیاتی شدن این سازوکار آثار تحریمی به حداقل رسیده و پویایی به اقتصاد ایران باز خواهد گشت. حتی در روزهای جاری انتشار این خبر می‌تواند اثرات مثبتی بر بازار بورس و مثبت شدن بازار بیانجامد و در میان مدت تسهیل صادرات و واردات و پویایی تجارت می‌تواند به رشد شرکت‌ها و اقتصاد ایران بیانجامد. اما دستاورد دیگری که بعد بین المللی دارد، پایان دوره سلطه‌ی آمریکا بر اروپا است. با اجرایی شدن این موضوع اروپا استقلال خود را نشان داده و روند متفاوتی در رابطه آمریکا و اروپا شکل خواهد گرفت. با ریاست دونالد ترامپ بر دولت و اتخاذ تصمیم گیری‌های غیر دیپلماتیک و یک طرفه افول روابط آمریکا قابل پیش بینی بوده است. در این مورد می‌توان به رابطه آمریکا با مکزیک، چین و تنش‌های سیاسی و تجاری روی داده در سال 2018 اشاره کرد. اما با شروع سال 2019 و اجرایی شدن این ساز و کار مالی از سوی اروپا نشان می‌دهد همسو نبودن با تجارت جهانی وعدم شرکت در بازی برد - برد نتیجه‌ای جز منزوی شدن و نادیده گرفتن شدن ندارد.

 

ارسال نظر

تازه ها