کد خبر 37269

بااقتصاد بررسی می‌کند

تعطیلی کابینه ترامپ و جنجال بر سر ساخت دیوار چین می‌تواند بیش از پیش منجر به استیضاح و برکناری ترامپ گردد. در صورت برکناری رئیس جمهوری افزراطی آمریکا می‌تواند به بهبود روابط آمریکا با جهان و همچنین ایران امیدوار بود. چرا که تصمیم‌های افراطی و یک جانبه این شخص موجب شکل‌گیری تنش‌های اقتصادی در بازارهای جهانی شده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا و قدرت گرفتن این شخص همواره همراه با تصمیم‌ها و توییت‌های جنجالی بوده است. یکی از تصمیم‌های جنجالی که وجهه این کشور را زیر سوال برده است، خروج یک جانبه از برجام بوده که حتی مورد هجمه از سوی موافقان و متحدان خود قرار گرفت. همراه با خروج از برجام و آغاز تحریم‌های ظالمانه، با برنامه منزوی کردن اقتصاد ایران و به صفر رساندن درآمد‌های نفتی ایران همتایان اروپایی این کشور در تلاش برای به حداقل رساندن اثرات تحریمی ایالات متحده می‌باشند.

 اما موازی با فعل و انفعالات در مناسبات جهانی، در داخل آمریکا این روزها تنش‌ها و بحث‌های زیادی بر سر ساخت دیوار مکزیک وجود دارد. ترامپ با تعطیلی کابینه خود علاوه بر هزینه‌های مالی و اقتصادی، هزینه‌هایی همچون اعتبار دیپلماتیک و سیاسی خود در داخل و خارج از مرزها را پرداخت کرده است. حرکت‌ها و تصمیم‌گیری‌های هنجارشکنانه در سطح رئیس جمهور تراز اول دنیا، همواره باعث انتقادات زیادی علیه ترامپ شده است اما این‌بار با تعطیلی بی سابقه دولت در آمریکا شرایط کمی متفاوت شده است. با استمرار تعطیلی دولت آمریکا و  اصرار و لجبازی ترامپ برای ساخت دیوار مکزیک به عنوان شرط بازگشایی دولت، اکنون به نظر می‌رسد ندای درونی جمهوریخواهان همراه با دموکرات‌ها برای استیضاح ترامپ از هر زمان دیگر بلندتر شده است. در این صورت شاید هر دو حزب برای حفظ ساختار و نظام دولت در آمریکا و همچنین حفظ تشکیلات سنتی خود، مجبور به برکناری ترامپ شوند.

عدم موفقیت ترامپ در ساخت دیوار مکزیک می‌تواند شرایط را برای ریاست جمهوری این شخص و ادامه فعالیت و تصمیم‌گیری‌های وی با دشواری همراه کند و حتی به استضیاح و برکناری این شخص منجر شود. در صورت رخ‌دادن این اتفاق و برکناری فردی که از دنیای دیپلماتیک به دور بوده و از مناسبات سیاسی آگاهی کامل نداشته روابط بین ایران و آمریکا از حالت فعلی خارج شده و به بهبود روابط بین ایران و آمریکا امیدوار بود.

 

ارسال نظر

تازه ها