کد خبر 37195

برای ششمین هفته پیاپی مردنم صربستان در خیابان ها جمع شدند و علیه دولت خود دست به اعتراضات زدند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از ایسنا، سیده فاطمه ذوالقدر با اشاره به تصویب کلیات طرح استانی شدن انتخابات، گفت: با تصویب نهایی این طرح بسته به عضویت نمایندگان در کمیسیونهای تخصصی، در مجامع استانی تقسیم کار شده و خواسته‌ها، نیازها و مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، امنیتی و سیاسی مردم به صورت موضوعی و تخصصی توسط نمایندگان مجلس دنبال می‌شود.

وی با تشریح آثار مثبت سیاسی و اقتصادی استانی شدن انتخابات قوه مقننه، گفت: استانی شدن انتخابات مجلس از ابعاد مختلفی حائز اهمیت است از جمله اینکه نامزد انتخابات قوه مقننه مجبور است به اکثر شهرها و روستاهای استان محل سکونت خود سفر کرده و در تعاملی چهره به چهره در جریان نظرات، دیدگاهها، نیازها و مشکلات هم‌استانی‌هایش قرار گیرد و خواسته‌ها و نیازهای موکلانش را با دیدی وسیع‌تر و بلندتر دنبال کند.

به گفته نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس کاهش هزینه‌های مالی تبلیغات، افزایش نقش احزاب در فرآیند معرفی نامزدها به جامعه و افزایش مشارکت مردم در انتخابات از دیگر مزیت‌های طرح استانی شدن انتخابات مجلس است.

نماینده مردم تهران در مجلس، استانی شدن انتخابات را موجب خارج شدن رقبای متکثر و ضعیف از عرصه رقابتهای انتخاباتی دانست و افزود: طبیعتا وقتی نامزد انتخابات مجلس منحصرا نمایندگی یک یا چند شهرستان را برعهده داشته باشد فرصتی برای سر زدن به سایر مناطق استان محل سکونتش پیدا نمی‌کند و مردم سایر مناطق و شهرستانهای استان نیز او را نمی شناسد و این نمایندگان مخالفان استانی شدن انتخابات هستند.

وی افزود: مخالفان طرح استانی شدن انتخابات مجلس معتقدند با استانی شدن انتخابات شهرهای کوچک ضربه می خورند در حالی که این مسئله با تقسیم کارِ پس از راه‌یابی نامزدها به مجلس، در مجمع نمایندگان استان قابل رفع است.

ذوالقدر در تبیین این سخنش، گفت: با استانی شدن انتخابات مجلس، پیگیری امور مردم براساس عضویت نمایندگان استانها در کمیسیون‌های تخصصی انجام خواهد شد به طور مثال اگر نمایندگان استان هرمزگان در کمیسیون‌های بهداشت و انرژی و امثالهم عضو شوند می‌توانند بسته به عضویت‌شان در کمیسیونهای تخصصی، در مجمع نمایندگان استان تقسیم کار کرده و خواسته‌ها، نیازها و مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، امنیتی و سیاسی موکلان‌شان را به صورت تخصصی دنبال کنند.

وی استانی شدن انتخابات مجلس را موجب تقویت پارلمان‌های شهری دانست و افزود: بسیاری از امور و مسائلی که نمایندگان مجلس در شهرها و روستاها در پی حل‌شان هستند با استانی شدن انتخابات مجلس باید توسط شوراهای شهر و روستا انجام شود پس بنابراین تقویت پارلمان‌های شهری از مزیت‌های استانی شدن انتخابات است.

نماینده مردم تهران در مجلس توجه به نگرانی‌های نمایندگان مخالف طرح استانی شدن انتخابات را ضروری دانست و افزود: در فرصت یک هفته‌ای که این طرح به کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس عودت داده شده است، باید به نگرانی‌های نمایندگان مخالف نیز توجه شود. مخالفان معتقدند یافتن راه‌حلی برای جلوگیری از اعمال تبعیض در ورود افراد دارای پشتوانه مالی قوی نسبت به افرادی که پشتوانه مالی ندارند، ضروری است.

 

ارسال نظر

تازه ها