کد خبر 37180

به جرم جاسوسی

شرکت هوآووی کارمند چینی خود را که در لهستان به جرم جاسوسی دستگیر شده بود، اخراج کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از رویترز، شرکت چینی سازنده تجهیزات ارتباطات «هوآووی» امروز (شنبه) اعلام کرد کارمند چینی خود را که در لهستان به اتهام جاسوسی دستگیر شده است، اخراج کرده است.

مقامات لهستان دیروز (جمعه) «وانگ تایینگ» و یک مقام امنیتی این کشور را به اتهام جاسوسی دستگیر کردند. این مسئله می‌تواند نگرانی‌های امنیتی غرب را درباره هوآووی و روابط آن با دولت چین افزایش دهد. دستگاه های اطلاعاتی لهستان پس از بازرسی از دفاتر محلی شرکت چینی هوآووی و دفاتر شرکت ارتباطاتی لهستانی، یکی از کارکنان چینی شرکت هوآووی و یک شهروند لهستانی متخصص در حوزه امنیت شبکه را به اتهام جاسوسی دستگیر کردند.

هوآووی در بیانیه‌ای اعلام کرد که «اقدامات ادعایی وانگ ارتباطی با این شرکت ندارد». در این بیانیه آمده است: «طبق ضوابط و شرایط قرارداد کار در شرکت هوآووی، ما این تصمیم را گرفتیم؛ زیرا این رویداد سبب رسوایی هوآووی شده است». جو کلی، سخنگوی هوآووی، از دادن هرگونه جزئیات بیشتر در این خصوص امتناع کرد.

در بیانیه این شرکت همچنین آمده است: «شرکت هوآووی تمامی قوانین و مقررات قابل اجرا را در کشورهایی که در آن فعالیت دارد رعایت می‌کند و ما همه کارمندان خود را ملزم می‌کنیم از تمامی قوانین و مقررات کشورهایی که در آنها مستقر هستند، پیروی کنند».

یک سخنگوی سرویس امنیتی لهستان پیشتر به رویترز گفته بود اتهاماتی که بر مبنای آنها این افراد دستگیر شده‌اند، به اقدامات فردی مربوط است و مستقیما به شرکت چینی مرتبط نمی‌شود. دو فرد دستگیرشده تفهیم اتهام شده‌اند و ممکن است برای سه ماه در بازداشت بمانند.

هوآوری، بزرگترین شرکت تولید کننده تجهیزات ارتباطات راه دور در جهان، به دنبال ادعای آمریکا مبنی بر آنکه تجهیزات این شرکت می‌تواند توسط دولت پکن برای مقاصد جاسوسی مورد استفاده قرار بگیرد، در غرب با استنطاق و تحقیق سخت‌گیرانه‌ای مواجه شده است. تاکنون هیچ شواهدی مبنی بر اثبات ادعای آمریکا اعلام عمومی نشده و این شرکت با قاطعیت این اتهامات را رد کرده است؛ اما چندین کشور غربی دسترسی هوآووی به بازارهای خود را محدود کرده‌اند.

«ماچی واسیک»، معاون رئیس سازمان اطلاعات لهستان، به خبرگزاری این کشور گفت: شهروند چینی کارمند یک شرکت بزرگ الکترونیکی است و فرد لهستانی نیز در حوزه امنیت شبکه فعالیت می کرده است.

کانادا نیز اول دسامبر سال 2018 «منگ وانژو»، مدیر مالی شرکت مخابراتی هوآووی، را به‌دلیل «نقض تحریم های آمریکا» بازداشت کرد. این اقدام باعث تنش‌های دیپلماتیک بسیاری در روابط چین و کانادا شده است.

 

ارسال نظر

تازه ها