کد خبر 36890

در آستانه فرا رسیدن سالروز انقلاب بیست و پنج ژانویه مصر یک فعال مشهور به پانزده سال حبس محکوم شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دادگاهی در مصر امروز "احمد دومه" یکی از فعالان مشهور این کشور را به اتهام شورش و حمله به نیروهای امنیتی در سال 2011 میلادی به 15 سال حبس محکوم کرد.

این دادگاه همچنین دومه را به پرداخت 3 میلیون و 360 هزار و 5 دلار به دلیل وارد کردن خسارت‌ به اماکن در جریان اعتراضات در سال 2011 میلادی محکوم کرد.

این فعال مصری که یکی از بارزترین چهره های انتفاضه حامی دموکراسی در مصر در سال 2011 است به اتهام مشارکت در تظاهراتی در مرکز قاهره در سال 2013 میلادی به سه سال حبس محکوم شد.

سازمان عفو بین الملل روز جمعه گذشته گزارش جدیدی از سرکوبگری شدید حکومت مصر به ریاست عبدالفتاح السیسی علیه منتقدان و معارضان منتشر کرد. در این گزارش آمده است که دولت مصر از دلایلی مضحک برای حبس منتقدان به بهانه مبارزه با تروریسم استفاده می‌کنند. سازمان عفو بین الملل در این گزارش اعلام کرد که سرکوب آزادی بیان در دوره السیسی به بالاترین سطح خود در تاریخ معاصر مصر رسیده است به گونه‌ای که امروز انتقاد از دولت در مصر بیش از هر زمان دیگری در تاریخ معاصر این کشور خطرناک است.

از زمان برکناری محمد مرسی رئیس‌جمهور سابق مصر توسط ارتش در سال 2013 میلادی، نیروهای امنیتی و ارتش این کشور صدها معترض طرفدار مرسی را به قتل رسانده و هزاران نفر را نیز به مجازات‌های سنگین از جمله حبس ابد محکوم کردند.

همچنین از آن زمان تا کنون، صدها نفر از طرفداران محمد مرسی در پرونده‌های گروهی به اعدام محکوم شده‌اند؛ احکامی که سازمان ملل متحد آن را در تاریخ معاصر بی‌سابقه خوانده است. سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر هم حکومت عبدالفتاح السیسی را سرکوبگرتر از رژیم حسنی مبارک توصیف کرده‌اند.

 

 منبع: تسنیم

 

ارسال نظر

تازه ها