کد خبر 36605

با خبر وال استریت ژورنال

جیم یونگ کیم رئیس بانک جهانی اعلام کرد که اول ماه فوریه از سمت خود کناره گیری می کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رئیس بانک جهانی در حالی که هنوز سه سال به پایان دوره ریاستش بر این نهاد بین المللی مانده، اعلام کرد تا پایان ماه جاری میلادی از سمت خود کناره گیری می کند.

 به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال، «جیم یونگ کیم» رئیس بانک جهانی اعلام کرد که اول ما فوریه سال جاری (12 بهمن ماه) از سمت خود کناره گیری می کند.
این در حالی است که جیم در سال 2016 به این سمت انتخاب شده و دوره ریاستش در سال 2021 به پایان می رسید.
استعفای ناگهانی رئیس بانک جهانی در حالی که علت مشخصی برای آن ذکر نشده، احتمالا آغازی برای درگیری ها میان دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کشورهای مخالف نفوذ واشنگتن در این بانک است.
از زمان تاسیس بانک جهانی پس از جنگ جهانی دوم ریاست این بانک همواره دست آمریکایی ها بوده و صندوق بین المللی پول نیز که موسسه ای هم عرض بانک جهانی است توسط اروپایی ها اداره می شده است.
خروج پیش از موعد «جیم» از بانک جهانی این فرصت را در اختیار دولت ترامپ که انتقادهایی نیز از این موسسه بین المللی داشته قرار می دهد که در انتخاب رئیس جدید آن نقش داشته باشد.
کشورهای دیگر از جمله چین و کشورهای آسیایی از انحصار ریاست بانک جهان و صندوق بین المللی پول به آمریکایی ها و اروپایی ها شکایت دارند.
«جیم» ابتدا در سال 2012 به پیشنهاد باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا به ریاست بانک جهانی رسید و در سال 2016 نیز ریاستش برای کی دوره دیگر تمدید شد.
از اول فوریه که رئیس مستعفی بانک جهانی رسما از سمت خود کنار می رود، «کریستالینا جورجیوا» مدیر اجرایی این بانک به صورت موقت جانشین وی می شود.
هیات مدیره بانک جهانی باید رئیس جدید را انتخاب کند. آمریکا با بیش از 16 درصد سهم در بانک جهانی، بزرگترین سهامدار آن است.

منبع: ایرنا 

 

ارسال نظر

تازه ها