کد خبر 36495

کریستین زرپا قاضی پیشین دادگاه عالی ونزوئلا و مخالف سرسخت نیکلاس مادورو و از منتقدان انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا به آمریکا فرار کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از رویترز، کریستین زرپا قاضی سابق دادگاه عالی ونزوئلا در  اعتراض به آغاز دور دوم ریاست جمهوری نیکولاس مادورو به آمریکا فرار کرده است.

مادورو قصد دارد طی هفته جاری رسما دومین دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کند. این مساله با مخالفت شدید احزاب رقیب دولت کاراکاس روبرو شده است.

فرار این مقام سابق قضایی ونزوئلا در شرایطی است که فشار جامعه بین المللی بر مادورو به خاطر آغاز دوره جدید ریاست جمهوری اش به شدت افزایش یافته است. بسیاری از کشورهای جهان انتخابات 2018 ونزوئلا را محکوم کرده و نتایج آن را به رسمیت نشناخته اند.

زرپا در مصاحبه‌ای گفت: تصمیم گرفتم از ونزوئلا خارج شوم تا به این صورت مخالفت و اعتراض خود را با مادورو اعلام کنم. به نظر من مادورو شایستگی و لیاقت احراز مقام ریاست جمهوری برای یک دوره دیگر را ندارد چرا که انتخاباتی که وی در آن ظاهرا به پیروزی دست یافته است، آزاد و رقابتی نبوده است.

دادگاه عالی ونزوئلا نیز با انتشار بیانیه ای رسما فرار قاضی سابق را تایید کرده است. این در شرایطی است که در ماه نوامبر تحقیقاتی علیه زرپا به اتهام آزار و اذیت زنان شاغل در دفترش آغاز شده بود. زرپا سال های سال یکی از متحدان اصلی مادورو به شمار می رفت.

زرپا تا زمانی که از تسهیل شدن شرایط خروج خود و خانواده اش از ونزوئلا و فرار به آمریکا مطمئن نشده بود، هیچ گونه انتقادی علیه مادورو مطرح نکرده بود. رهبران مخالف ونزوئلا از کشورهای خارجی خواسته اند تا مادورو را به رسمیت نشناسند.

منبع: تسنیم 

ارسال نظر

تازه ها