کد خبر 35738

سودانی ها در سیزدهیمن روز اعتراضات خود دوشنبه قصد برگزاری راهپیمایی گسترده در خارطوم پایتخت این کشور داشتند اما نیروهای امنیتی و پلیس با حضور گسترده در خیابان ها مانع تجمع مردم می شدند و با تظاهرات کنندگان با خشونت برخورد کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، نیروهای پلیس روز دوشنبه برای متفرق کردن مردم به شلیک گلوله و پرتاب گاز اشک آور متوسل شده و شمار نامشخصی از تظاهرات کنندگات را زخمی کردند.
تارنمای «سودان تریبون» در خصوص تظاهرات روز دوشنبه در خارطوم نوشت، قرار بود تظاهرات مسالمت آمیز در مرکز خارطوم برگزار شود ، نیروهای پلیس ازصبح زود حضور پررنگی در این منطقه داشته و روز دوشنبه مرکز شهر بیشتر شبیه به پادگان نظامی شده بود ، مغازه ها و مراکز تجاری بسته شده و به خودروها اجازه توقف در مرکز شهر داده نمی شد، اطراف این منطقه نیز خودروهای حامل سلاح های نیمه سنگین و سنگین مشاهده می شد و نیروهای امنیتی مسلح با لباس غیر نظامی در حال گشت زنی در داخل شهر بودند.
این تارنما افزود، نیروهای پلیس برخورد خشنی با معترضان داشتند و شمار زیادی از معترضان را بازداشت کردند و این در حالی بود که تظاهرات کنندگان شعارهایی مبنی بر مسالمت آمیز بودن راهپیمایی خود سر می دادند و با این حال شمار زیادی از تظاهرات کنندگان به ضرب گلوله نیروهای دولتی از ناحیه سر و پا زخمی شدند.
السودان الیوم نیز نوشت، به دلیل حضور گسترده نیروهای امنیتی در مرکز شهر، مردم در مناطق دیگر خارطوم و از جمله منطقه السجانه راهپیمایی برگزار کردند و نیروهای نظامی نیز به تعقیب معترضان پرداختند. 
روزنامه فایننشال تایمز نیز در مقاله ای در خصوص سودان نوشت، مخالفان دولت در سودان در حال آزمودن عمر البشیر رئیس جمهوری این کشور هستند که از 29 سال پیش تاکنون قدرت را در دست دارد.
این روزنامه افزود، مخالفان در اعتراض به سیاست های البشیر، خواستار برگزاری راهپیمایی در این کشور در آستانه سال نو میلادی شده بودند ، «محمد عثمان » تحلیلگر سیاسی سودانی در این خصوص گفت، تظاهرات در سودان به دلیل افزایش قیمت کالاها به یک جنبش سیاسی تمام عیار تبدیل شده است .
فایننشال تایمز به نقل از «حسن الحاج علی احمد» استاد علوم سیاسی دانشگاه خارطوم نوشت، احزاب سیاسی سعی می کنند به اعتراض های مردمی بپیوندند.البشیر این روزها با مشکلات اقتصادی مواجه است و مقابل آزمونی بزرگ قرار گرفته است.
از سوی دیگر سازمان دیدبان حقوق بشر روز یکشنبه سخنان البشیر در خصوص اعمال خشونت نیروهای پلیس ضد مردم را نگران کننده دانست.
البشیر گفته بود پلیس باید امنیت را با اعمال کمترین میزان خشونت حفظ کند ، هدف پلیس قتل مردم نیست بلکه حفظ امنیت و حفاظت از اموال عمومی و خصوصی است.
این سخنان رئیس جمهوری سودان بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشت و برخی آن را اینگونه تفسیر کردند که پلیس می تواند دست به خشونت ضد تظاهرات کنندگان بزند . «جیهان هنری » مدیر بخش آفریقای دیدبان حقوق بشر گفت، به نظر می رسد البشیر به جای محکوم کردن خشونت و وحشیگری ضد مردم، اعمال خشونت مفرط را توجیه می کند.
شهرهای مختلف سودان و از جمله پایتخت از 28 آذر در پی افزایش قیمت برخی کالاهای اساسی در این کشور صحنه تظاهرات ضد دولتی است. مقام های سودانی روز پنجشنبه از کشته شدن 19 نفر و از جمله دو نیروی پلیس خبر دادند؛ این در حالی است که سازمان عفو بین الملل و همچنین مخالفان دولت، شمار کشته ها را 37 نفر اعلام کرده اند. 
مخالفان دولت سودان در روزهای گذشته خواستار اتحاد با هم و ادامه تظاهرات تا زمان سرنگونی نظام حاکم بر این کشور شدند. 
سودان این روزها با مشکلات اقتصادی مواجه است؛ تورم در این کشور به 70 درصد رسیده و بسیاری از شهرها با مشکل کمبود نان و سوخت، دست و پنجه نرم می کنند. از سوی دیگر قیمت این کالاها شاهد افزایش بی سابقه ای بوده است.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها