کد خبر 35315

مخالفان دولت سودان در دهمین روز آغاز اعتراضات مردمی در این کشور بر ضرورت هماهنگی گروه های مختلف با هم و ادامه راهپیمایی ها تا زمان سرنگونی نظام حاکم بر این کشور تاکید کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «عمر الدقیر» رئیس حزب کنگره مردمی سودان روز جمعه در مصاحبه با تارنمای «سودان تریبون » گفت، یکی از مهم ترین کارهایی که افراد خواهان تغییر در سودان باید این روزها انجام دهند، ایجاد یک مرکز واحد برای هماهنگی با هم و یکصدا خواهان تغییر نظام حاکم شدن است.
الدقیر افزود، طی روزهای گذشته تلاش هایی در این راه انجام شده است و گروه های خواستار تغییر در کشور گام هایی در مسیر هماهنگی با هم برداشته اند و در این چارچوب، چهارشنبه گذشته جلسه ای با حضور دو ائتلاف نیروهای ندای سودان و نیروهای اجماع و همچنین با حضور برخی احزاب و گروه های دیگر در مقر کنگره سودان برگزار شد.
رئیس حزب کنگره مردمی سودان در ادامه از مردم خواست به اعتراض های خود ادامه دهند و در عین حال تاکید کرد قیام مردمی در مسیری غیر قابل بازگشت قرار گرفته زیرا خون های زیادی ریخته شده است و مردم به فعالیت های خود تا رسیدن به اهدافشان ادامه می دهند. 
نیروهای امنیتی سودان روز جمعه و در دهمین روز از اعتراض های مردمی در این کشور ،به دلیل ترس از برگزاری تظاهرات ضد دولتی پس از نماز جمعه، اقدام به دستگیری 9 تن از رهبران مخالف کردند.
نیروهای امنیتی این کشور روز جمعه برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان در منطقه «ام درمان» واقع در نزدیکی پایتخت به سوی آنان گاز اشک آور شلیک کردند.
رسانه ها روز جمعه از برگزاری تظاهرات گسترده ای تحت عنوان 'جمعه شهدا' پس از برگزاری نماز جمعه در مناطق مختلف سودان خبر دادند.
سودان از 10 روز پیش و در پی افزایش قیمت ها، کمبود کالاهای اساسی و بحران نقدینگی، شاهد برگزاری تظاهرات ضد دولتی بوده است.
شهرهای مختلف سودان در این مدت در اعتراض به افزایش قیمت نان و کمبود برخی کالاهای دیگر و از جمله سوخت، صحنه تظاهرات مردمی بر ضد نظام حاکم بوده و دانشگاه ها و مدارس در بسیاری از شهرها و از جمله پایتخت تعطیل شده است. معترضان ابتدا خواستار بهبود شرایط معیشتی خود و تامین کالاهای مورد نیاز مردم بودند اما کم کم خواسته های آن ها تغییر کرد و بعد خواستار سرنگونی نظام حاکم شدند.
آمارهای رسمی نشان می دهد که در این تظاهرات دست کم 19 تن از جمله دو نیروی ارتش سودان کشته و 406 نفر دیگر زخمی شده اند و این در حالی است که عفو بین الملل و همچنین مخالفان دولت شمار کشته ها را 37 نفر اعلام کرده اند.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها