کد خبر 3434

بانک مرکزی چین در حالی اقدام به افزایش 5 نقطه ای نرخ بهره در چین کرد که پیش از این آمریکا نرخ بهره را در اقتصاد خود افزایش داده بود؛ برخی کارشناسان چینی معتقدند این افزایش تاثیری بر هزینه های وام دهی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد" به نقل ازایبنا ، به دنبال افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره در آمریکا، بانک مرکزی چین برای اولین بار از ماه مارس سال جاری میلادی به بعد اقدام به افزایش ۵ نقطه واحدی نرخ بهره وام های کوتاه مدت و تسهیلات یکساله میان مدت در این کشور کرد.

بانک خلق چین این اقدام را بعنوان «واکنش عادی بازار» به افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا توصیف کرد. همچنین افزایش نرخ بهره در چین حاکی از افزایش یکنواخت و ملایم در هزینه های وام دهی این کشور دارد؛ البته چین تلاش می کند تا بدون آسیب رساندن به رشد اقتصادی خود، خروج سرمایه از این کشور را محدود کند.

بر پایه همین اساس یکی از تحلیلگران «بانک ارتباطات» چین در مصاحبه ای با رویترز گفت: افزایش نرخ بهره بانک چین برای تاثیر گذاشتن معنادار بسیار ناچیز است و در حقیقت بر روی هزینه های وام دهی تاثیر نمی گذارد و نواسانات در این سطح در بازاربین بانکی بسیار معمول است.

بر پایه این گزارش به دنبال افزایش نرخ بهره آمریکا، مرجع پولی هنگ کنگ هم نرخ بهره این کشور را افزایش داد.

 

ارسال نظر

تازه ها