کد خبر 33753

در پی ناکامی ترزا می در اروپا

در پی ناکامی نخست‌وزیر انگلیس در بهبود توافقنامه خروج کشورش از اتحادیه اروپا، طرفداران برگزیت که با الگوبرداری از تظاهرات فرانسه جلیقه زرد بر تن داشتند، در دو نقطه مختلف شهر لندن تجمع اعتراضی برپا کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، معترضان با تجمع روی پل معروف 'وست مینستر' و 'لندن بریج'، حمل و نقل عمومی را مختل کرده و شعارهایی را در حمایت از خروج کشورمان از اتحادیه اروپا سر می‌دادند. یک سخنگوی پلیس اعلام کرد که در جریان این حرکت اعتراضی کسی را دستگیر نکرده است.
نخست‌وزیر انگلیس که برای کسب امتیازهای بیشتری از رهبران اروپا درباره توافقنامه خروج کشورش از اتحادیه اروپا به بروکسل سفرکرده است، در یک عقب‌نشینی آشکار اعلام کرد که توافق به‌دست‌آمده، غیرقابل‌مذاکره است.
ترزا می گفت در ملاقات‌هایی که با رهبران کشورهای اروپایی داشته پیرامون توافق برگزیت و ضمانت‌های مدنظر نمایندگان کشورش به‌صورت شفاف گفت‌وگو کرده است.
وی افزود: من تأکید کردم که حل‌وفصل این مشکل به نفع اروپا و انگلیس خواهد بود؛ چراکه خروج نامنظم انگلیس به نفع هیچ‌کدام از طرف‌ها نیست.
نخست‌وزیر انگلیس تنها راه جلوگیری از بروز مشکلات مرزی میان ایرلند شمالی و انگلیس در دوره پسا برگزیت را تسریع برای دست‌یابی به توافق همکاری تجاری میان انگلیس و اتحادیه اروپا در دوره انتقالی معرفی کرد و اطمینان داد که طرف اروپایی به این شیوه متعهد است.
به گزارش ایرنا، انگلیس و اروپا معتقدند که کشیده شدن مرز سخت میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند، توافق صلح بین این دو منطقه را به خطر می‎اندازد. دو طرف هنوز نمی‌دانند چگونه می‌توانند چنین چیزی را تضمین کنند. اتحادیه اروپا تأکید دارد، درصورتی‌که هرگونه توافق تجاری میان اروپا و انگلیس در آینده موفق به حفظ مرز به شکل کنونی نشود، طرح بک استاپ برای جلوگیری از کشیده شدن یک مرز فیزیکی به اجرا درآید.
این طرح که در توافقنامه برگزیت مطرح‌شده، قرار است از بازگشت 'مرز سخت' بین دو ایرلند جلوگیری کند، به‌این‌ترتیب که انگلیس را موظف می‌کند برای مدتی محدودی در چارچوب مقررات گمرکی اتحادیه اروپا عمل کند. بااین‌حال‌، نمایندگان منتقد بر این باورند که اجرای این طرح، انگلیس را برای همیشه در قوانین دست‌ و پاگیر تجاری اتحادیه اروپا اسیر خواهد کرد و مانع عقد معاملات غیراروپایی خواهد شد.
نخست‌وزیر انگلیس دراین‌باره گفت: نمایندگان پارلمان ضمانت‌های بیشتری را از طرف اروپایی می‌خواهند و من این مساله را با شرکای اروپایی ازجمله دونالد توسک رئیس شورای اروپا مطرح کرده‌ام. اما چنانچه اتحادیه اروپا و من به‌روشنی اعلام کرده‌ایم، این توافق تنها سند موجود برای خروج ما از اتحادیه اروپا است.
وی در ادامه به بیان این نکته بسنده کرد که احتمال شفاف‌سازی درباره طرح بک استاپ با طرف اروپایی وجود دارد اما تصریح کرد که توافق به‌دست‌آمده بهترین سند ممکن است و اینک به سود منافع ملی است که به تائید پارلمان برسد.
سفر می به بروکسل در حالی صورت می‌گیرد که هم‌حزبی‌های او در اعتراض به نحوه مدیریت برگزیت، صلاحیت نخست‌وزیر را به چالش کشیده و خواستار برگزاری انتخابات درون‌حزبی شدند. 
می در جریان یک رأی‌گیری نفس‌گیر موفق شد با کسب 200 رأی اعتماد در مقابل 117 رأی مخالف به رهبری حزب محافظه‌کار و سکان‌داری دولت ادامه دهد، اما بسیاری این موفقیت را مرهون وعده دقیقه آخر وی مبنی بر کناره‌گیری از دولت تا پیش از انتخابات سراسری سال 2022 میلادی می‌دانند.
نخست‌وزیر انگلیس پیش از برگزاری این رأی‌گیری، به هم‌حزبی‌هایش اطمینان داد که قبل از انتخابات سراسری انگلیس در سال 2022 از مقام خود کنار خواهد رفت. می به گفته محافظه‌کاران حاضر در این نشست، طی سخنانی احساسی اذعان داشت که از عدم محبوبیتش در داخل حزب آگاه است اما مهلت گرفت تا بتواند برگزیت را به سرانجام برساند. 
وی که از ترس شکست در پارلمان، رأی‌گیری درباره توافقنامه برگزیت را یک ماه به تعویق انداخت، اینک در سخت‌ترین مبارزات سیاسی خود تلاش می‌کند تا رضایت نمایندگان کشورش را برای موافقت با توافقنامه یادشده به دست آورد. ناظران بر این باورند که نخست‌وزیر انگلیس هیچ شانسی برای تائید توافقنامه برگزیت ندارد و این مساله احتمال برگزاری همه‌پرسی مجدد برگزیت و یا انتخابات سراسری در این کشور را افزایش می‌دهد.
چنانچه «کایر استارمر» وزیر برگزیت کابینه در سایه، سفر می به بروکسل را بیهوده توصیف کرد و گفت که نخست‌وزیر به‌خوبی آگاه است که نمایندگان پارلمان با توافق به‌دست‌آمده، مخالف هستند.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها